27" Wide Outdoor All-Refrigerator - SPR2700SS
27" Wide Outdoor All-Refrigerator
Model: SPR2700SS













27" Wide Outdoor All-Refrigerator
Model: SPR2700SS
Depth : Counter Depth
Key Features
27" wide undercounter all-refrigerator
Commercially approved
Weatherproof design approved for outdoor use
Less than 24" deep
Built-in capable
White interior
Stainless steel door
Adjustable shelving
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
27" wide undercounter all-refrigerator
Uniquely sized for built-in installation under counters in residential or commercial kitchen settings
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards
Weatherproof design approved for outdoor use
Sealed design and durable construction ensure safe installation in outdoor kitchens
Less than 24" deep
Shallower fit than many similar units in this size class, allowing an easier fit in tight commercial or residential kitchen spaces
Built-in capable
Front-breathing design allows the unit to be built-in under counters
White interior
Bright interior finish offers maximum visibility, especially helpful in restaurants and other dimmer settings
Stainless steel door
Durable construction with a stylish look
Adjustable shelving
Durable commercial shelving lets you rearrange the interior as needed to accommodate a variety of sizes
Digital control panel
Easy and intuitive digital controls located inside the refrigerator
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
Door storage
Two racks offer the perfect storage solution for tall bottles and condiments
Slotted floor
Floor features bottle slots that help to keep them in place as needed
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Interior lighting
Dimmable LED lighting (with 3 brightness settings) in an attractive blue hue
Professional handle
Stainless steel handle adds style to any setting
Temperature alarm
Alarm sounds if temperature goes out of recommended range after 2 hours
Sabbath mode
Optional feature disables alarms, interior light, and displays for up to 96 hours
Reversible door
User-reversible door swing makes it easy to best accommodate your setting
Integrated hinge
Flat stainless steel hinge ensures no added height is needed when installing under a counter
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils for easier cleanability
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Fully finished black cabinet
Allows unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.88" (86 cm) |
| Nominal Width | 27.0" (69 cm) |
| Width | 26.75" (68 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.25" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.25" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 48.5" (123 cm) |
| Capacity | 4.98 cu.ft. (141 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 235.0kWh/year |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 101.0 lbs. (46 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101090108 |
Refrigerator Features
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.23oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 46ºF |
| Sound Level | 40.5 dB |
Dimensions
| Interior Height | 23.25" (59 cm) |
| Interior Width | 22.5" (57 cm) |
| Interior Depth | 16.88" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 4.25" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 22.5" (57 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 33.88 in. |
| Length | 23.25 in. |
| Weight | 101 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 38.88 in. |
| Shipping Length | 28.25 in. |
| Shipping Weight | 141 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 141 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.59 lbs. |
| Total of Cubes | 12.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.59 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.88" (86 cm) |
| Nominal Width | 27.0" (69 cm) |
| Width | 26.75" (68 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.25" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.25" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 48.5" (123 cm) |
| Capacity | 4.98 cu.ft. (141 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 235.0kWh/year |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 101.0 lbs. (46 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101090108 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.23oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 46ºF |
| Sound Level | 40.5 dB |
| Interior Height | 23.25" (59 cm) |
| Interior Width | 22.5" (57 cm) |
| Interior Depth | 16.88" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 4.25" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 22.5" (57 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










