$2,475.00
24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant - AL54CSSTB
$2,475.00
Depth : Standard Depth
Key Features
Built-in capable
ADA compliant design
Wrapped stainless steel exterior
Factory installed lock
Frost-free operation
Professional towel bar handle
Digital thermostat
Recessed LED light
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
ADA compliant design
32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters
Wrapped stainless steel exterior
Cabinet and door feature stainless steel construction for a luxury look built to last
Factory installed lock
Keyed lock offers added security
Frost-free operation
No-frost operation for minimum user maintenance
Professional towel bar handle
Curved handle in brushed stainless steel offers a sturdy grip with professional elegance
Digital thermostat
Electronic controls located inside the unit for precise temperature management
Recessed LED light
Efficient and attractive presentation with LED lighting
Adjustable glass shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Door storage
Two door racks offer convenient storage for condiments and bottles
Bottle slots
Floor is specially slotted to store wine and other bottles safely in place
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Open door alarm
Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute
High temperature alarm
High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Temperature Memory Function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Sealed back
Space-saving design that offers easier cleanability
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 22.63 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 123.11 lbs. |
| Total of Cubes | 9.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 123.11 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.63" (57 cm) |
| Depth with Handle | 26.13" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 4.8 cu.ft. (136 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 270.0kWh/year |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 110.0 lbs. (50 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101053981 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.99oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 43ºF |
| Sound Level | 33.3dB |
| Interior Height | 25.0" (64 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 3.25" (8 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.25" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















