$3,310.00
24" Wide All-Refrigerator - FFAR12WNZ
$3,310.00
Depth : Standard Depth
Key Features
Commercially approved
Stainless steel interior
Digital thermostat
Cantilevered shelves
Factory installed lock
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Flat door liner
Automatic defrost
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7
Stainless steel interior
Full construction on interior walls and floor ensures improved sanitation
Digital thermostat
Electronic controls for more precise temperature management, with temperature readout and controls externally located for added convenience
Cantilevered shelves
Adjustable chrome shelves can be arranged in virtually any configuration for flexible storage
Factory installed lock
Keyed lock offers convenient security
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Internal fan
Fan-forced cooling ensures even temperature distribution from top to bottom
LED lighting
Recessed LED lighting offers an energy efficient view of the interior
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Sealed back
Space-saving design offers easy cleanability
Front-breathing system
Unit can be installed built-in for added space savings
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
NIST calibrated temperature display
Thermometer provides continuous display of the current and high/low temperature to the nearest tenth of a degree, with a readout switchable from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
High/low temperature alarm
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
Versatile display
Temperature display can be switched from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Foamed-in-place cabinet
Designed to ensure a sufficiently insulated interior
Magnetic door gasket
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 60.88 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 140 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 235.45 lbs. |
| Total of Cubes | 18.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 235.45 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 61.0" (155 cm) |
| Height of Cabinet | 60.88" (155 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.75" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 10.1 cu.ft. (286 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Other Energy Info | 120 Volts / 60 Hz. |
| Amps | 1.7 |
| Weight | 140.0 lbs. (64 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101061146 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.66oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 2º to 6ºC |
| Interior Height | 50.25" (128 cm) |
| Interior Width | 19.63" (50 cm) |
| Interior Depth | 16.75" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 4.5" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 19.63" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















