24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant (Panel Not Included) - FF6BK2SSIFADA
24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant (Panel Not Included)
Model: FF6BK2SSIFADA














24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant (Panel Not Included)
Model: FF6BK2SSIFADA
Depth : Counter Depth
Key Features
24" wide European all-refrigerator
ENERGY STAR certified
ADA Compliant height
Panel-ready door
Large capacity
Automatic defrost
Door storage
Bottle shelf included
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
24" wide European all-refrigerator
Freezerless refrigerator designed and manufactured in Europe for residential use
ENERGY STAR certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
ADA Compliant height
32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters
Panel-ready door
Integrated stainless steel door frame allows you to mount full overlay panels over the door to create a custom look that can blend into cabinetry with no exposed frame (panel size: 23 5/16" W x 28 1/4" H and at least 3/4" thick; maximum weight: 10 lbs.)
Large capacity
5.8 cu.ft. interior offers more storage space than units in this size class
Automatic defrost
No-frost operation for minimum user maintenance
Door storage
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Bottle shelf included
Removable scalloped steel shelf lets you keep wine and other bottles stored horizontally
Fruit and vegetable crisper
Removable clear crisper drawer offers the ideal conditions for keeping produce at its best
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator creates a seamless, easy to clean interior
Black interior
Attractive jet black finish inside to match the cabinet and kickplate
Adjustable mechanical thermostat
Simple and intuitive analog controls located inside for easy temperature management
Quiet operation
Runs at under 33 dB for a quiet performance in any setting
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Certifications
ENERGY STAR
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.13" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.38" (57 cm) |
| Depth with Handle | 24.0" (61 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.25" (112 cm) |
| Capacity | 5.8 cu.ft. (164 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 280.0kWh/year |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101103242 |
Refrigerator Features
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass and Scalloped |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Wine Bottle Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 46°F |
| Sound Level | 32.6 dBa |
Dimensions
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 22.38 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.63 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 27.38 in. |
| Shipping Weight | 140 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 140 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.79 ft³ |
| Dimensional Weight | 121.75 lbs. |
| Total of Cubes | 9.79 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 121.75 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.13" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.38" (57 cm) |
| Depth with Handle | 24.0" (61 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.25" (112 cm) |
| Capacity | 5.8 cu.ft. (164 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 280.0kWh/year |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101103242 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass and Scalloped |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Wine Bottle Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 46°F |
| Sound Level | 32.6 dBa |
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










