$1,860.00
24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant - FF61WBISSTBADA
$1,860.00
Depth : Counter Depth
Key Features
ADA compliant
Slim undercounter dimensions
Built-in capable
Stainless steel wrapped door
Fully finished white cabinet
Professional towel bar handle
Automatic defrost
One piece interior liner
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ADA compliant
32" height to fit under lower ADA compliant counters
Slim undercounter dimensions
Less than 24" wide with a full 5.5 cu.ft. capacity
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets
Stainless steel wrapped door
Durable design with lasting elegance
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Professional towel bar handle
Curved handle in brushed stainless steel offers a sturdy grip with professional elegance
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
One piece interior liner
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Door shelves
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Fruit and vegetable crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
Wine shelf
Removable scalloped wine shelf is included to store champagne and wine bottles
Adjustable glass shelves
Rearrange the refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 125.12 lbs. |
| Total of Cubes | 10.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 125.12 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth with Handle | 25.25" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.38" (115 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 307.0kWh/year |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101070094 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Wine Bottle Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















