$1,470.00
Shallow Depth Built-In All-Refrigerator - FF195H34
$1,470.00
Depth : Standard Depth
Key Features
17.25" shallow depth
Commercially approved
Stainless steel door
ENERGY STAR certified
Automatic defrost
Reversible door
Factory installed lock
Professional handle
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
17.25" shallow depth
Ideal for home wet bars, island kitchens, and other applications with limited footprint space
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 standard and meets UL-471 for use in commercial settings
Stainless steel door
Stainless steel door offers an elegant look
ENERGY STAR certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
Automatic defrost
Reduced user maintenance with auto defrost system
Reversible door
User-reversible door swing makes it easy to adjust to your setting as needed
Factory installed lock
Keyed lock offers added security, with two keys included
Professional handle
Stainless steel handle adds an attractive touch
Door racks
Two chrome racks accommodate a variety of sizes for optimal interior storage
LED lighting
Automatically illuminates when the door is open for an attractive and energy efficient view
Black interior finish
Allows for easy cleaning and organization within the interior of the unit
Adjustable thermostat
Dial thermostat with seven temperature settings offers easy temperature management
Adjustable shelves
Three glass shelves with brake system ensures safe, optimal storage
Versatile construction
Versatile design allows for residential use
Sealed back
Space saving design for easier cleanability
Right-angle plug
Provides flexibility in unit placement without needing added depth
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Height adjustable
Four leveling legs allow you to adjust the height between 33 7/8" and 34 1/2" to best fit your undercounter space
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 19 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 17.25 in. |
| Weight | 70 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 80.17 lbs. |
| Total of Cubes | 6.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 80.17 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 19.0" (48 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 17.25" (44 cm) |
| Depth with Handle | 19.0" (48 cm) |
| Depth with door at 90° | 35.0" (89 cm) |
| Capacity | 3.13 cu.ft. (89 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 259.0kWh/year |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 70.0 lbs. (32 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101075662 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.88oz. |
| High Side PSI | 320.0 |
| Low Side PSI | 120.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 34 to 50ºF |
| Sound Level | 33.4 dB |
| Interior Height | 29.0" (74 cm) |
| Interior Width | 16.0" (41 cm) |
| Interior Depth | 12.75" (32 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 16.0" (41 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.25" (16 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















