$2,115.00
Shallow Depth Built-In All-Refrigerator (Panel Not Included) - FF195CSSIF
$2,115.00
Depth : Standard Depth
Key Features
18" shallow depth
ENERGY STAR certified
Panel-ready door
Commercially approved
Built-in capable
Automatic defrost
Adjustable shelves
Door racks
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
18" shallow depth
Ideal for home wet bars, island kitchens, and other applications with limited footprint space
ENERGY STAR certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
Panel-ready door
Integrated stainless steel door frame accepts full overlay panels, allowing you to customize the refrigerator door or blend it into your cabinetry design; panel size: 18 7/8" W x 31 9/16" H and at least 3/4" thick; 10 lbs. maximum; customers provide their own handles
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 standard and meets UL-471 for use in commercial settings
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Automatic defrost
Reduced user maintenance with auto defrost system
Adjustable shelves
Three glass shelves with brake system ensures safe, optimal storage
Door racks
Two chrome racks accommodate a variety of sizes for optimal interior storage
LED lighting
Automatically illuminates when the door is open for an attractive and energy efficient view
Black interior finish
Allows for easy cleaning and organization within the interior of the unit
Adjustable thermostat
Dial thermostat with seven temperature settings offers easy temperature management
Versatile construction
Meets both residential and commercial standards
Sealed back
Space saving design for easier cleanability
Right-angle plug
Provides flexibility in unit placement without needing added depth
Factory installed lock
Door includes a lock and key for optional security. If planning to use the lock, be sure to include a 5/8" hole in the lower center of your custom panel
Height adjustable
Four leveling legs allow you to adjust the height between 33 7/8" and 34 1/2" to best fit your undercounter space
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Stainless steel wrapped exterior
Cabinet features 304 grade stainless steel construction for added durability and a professional look
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 19 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 80 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 83.65 lbs. |
| Total of Cubes | 6.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 83.65 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 19.0" (48 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth with door at 90° | 35.0" (89 cm) |
| Capacity | 3.13 cu.ft. (89 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 259.0kWh/year |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 80.0 lbs. (36 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101075075 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Height Adjustable | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.88oz. |
| High Side PSI | 320.0 |
| Low Side PSI | 120.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 34 to 50ºF |
| Sound Level | 33.4 dB |
| Interior Height | 29.0" (74 cm) |
| Interior Width | 16.0" (41 cm) |
| Interior Depth | 12.75" (32 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 16.0" (41 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.25" (16 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















