24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant (Panel Not Included) - AR5BIF
24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant (Panel Not Included)
Model: AR5BIF










24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant (Panel Not Included)
Model: AR5BIF
Depth : Counter Depth
Key Features
ADA Compliant
ADA compliant
Slim undercounter dimensions
Built-in capable
Panel-ready door
Automatic defrost
Adjustable glass shelves
Door shelves
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ADA Compliant
ADA compliant
32" height to fit under lower ADA compliant counters
Slim undercounter dimensions
Ideal 24" footprint offers full 5.5 cu.ft. storage capacity in a slim fit
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Panel-ready door
Integrated stainless steel door frame allows you to mount full overlay panels over the door to create a custom look that can blend into cabinetry with no exposed frame (panel size: 23 5/16" W x 28 1/4" H and at least 3/4" thick; maximum weight: 10 lbs.)
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Adjustable glass shelves
Rearrange the refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Door shelves
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Wine shelf
Removable scalloped wine shelf is included to store champagne and wine bottles
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
One piece interior liner
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator creates a seamless, easy to clean interior
Adjustable thermostat
Simple, server & board-free operation with a dial thermostat located inside the unit for easy and intuitive temperature management
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 125.12 lbs. |
| Total of Cubes | 10.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 125.12 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.38" (115 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 307.0kWh/year |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101068787 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Wine Bottle Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










