19" Wide 2-Door Refrigerator-Freezer - CP34BSS
19" Wide 2-Door Refrigerator-Freezer
Model: CP34BSS








19" Wide 2-Door Refrigerator-Freezer
Model: CP34BSS
Depth : Standard Depth
Key Features
ENERGY STAR qualified
Two-door design
Reversible stainless steel doors
Slim-fitting design
Adjustable glass shelf
Fruit and vegetable crisper
Cycle defrost
Door storage
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ENERGY STAR qualified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
Two-door design
Allows you to better separate your frozen and fresh food items for optimum storage
Reversible stainless steel doors
User-reversible door swing for added flexibility
Slim-fitting design
19" wide for an easy fit in space-challenged areas
Adjustable glass shelf
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove for a simple clean-up
Fruit and vegetable crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a clear basket
Cycle defrost
Combines an automatic defrosting refrigerator with a static manual defrosting freezer to minimize maintenance while protecting freezer contents
Door storage
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Dispense-A-Can door compartment
Holds six regularly sized beverage cans for user convenience
Freezer compartment
Large freezer space provides ample storage for frozen foods
Interior light
Automatically illuminates when the refrigerator door is opened
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Sealed back
Allows for a better fit and easier cleanability
Ice scraper and ice cube tray
Included for user convenience
Leveling legs
Two leveling legs ensure the unit is even when placed on uneven surfaces
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Certifications
ENERGY STAR
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 19 in. |
| Height | 33 in. |
| Length | 19.75 in. |
| Weight | 51 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 89.09 lbs. |
| Total of Cubes | 7.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 89.09 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
| Height of Cabinet | 33.0" (84 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.38" (85 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 19.0" (48 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 19.75" (50 cm) |
| Depth with door at 90° | 36.75" (93 cm) |
| Capacity | 3.2 cu.ft. (91 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 322.0kWh/year |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 51.0 lbs. (23 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101065496 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 18.5" (47 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 15.75" (40 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 15.0" (38 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 3.2 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 1 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 2 |
| Can Storage | Yes |
| Freezer - Interior Height | 7.5" (19 cm) |
| Freezer - Interior Width | 14.0" (36 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 14.0" (36 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.16 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 88.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 9.0" (23 cm) |
| Compressor Step Width | 15.75" (40 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










