$1,855.00
24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant (Panel Not Included) - AL54IF














$1,855.00
Depth : Counter Depth
Key Features
ADA compliant design
Panel-ready door
Built-in capable
Recessed LED light
Door storage
Adjustable glass shelves
Frost-free operation
Bottle slots
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ADA compliant design
32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters
Panel-ready door
Customize this unit using the included 2-piece bracket system (panel size: 23.4" W x 28.38" H at 3/4" thick and 10 lbs. maximum)
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Recessed LED light
Efficient and attractive presentation with LED lighting
Door storage
Two removable door racks offer convenient storage for condiments and bottles
Adjustable glass shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Frost-free operation
No-frost operation for minimum user maintenance
Bottle slots
Floor is specially slotted to store wine and other bottles safely in place
Digital thermostat
Electronic controls located inside the unit for precise temperature management
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Open door alarm
Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 96 hours
High temperature alarm
High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
Temperature Memory Function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Sealed back
Space-saving design that offers easier cleanability
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Matching freezer
Pair with the ALFZ53IF frost-free freezer to create a complete refrigerator/freezer set under the counter
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
24" Wide ADA Height All-Refrigerator
Panel-ready refrigerator sized at 32" high for built-in installation under ADA compliant counters
Custom style
Door accepts overlay panel, allowing you to seamlessly blend the refrigerator into your space
Easy panel installation with included 2-piece bracket kit
Enhanced panel execution allows the unit to be flush with cabinets
Stainless steel door
Fully finished door also allows you to choose a traditional stainless steel front if not installing an overlay panel
Fully articulating hinge
European style hinge design ensures a flush fit and allows for a smoother opening
Factory-installed lock
Keyed lock located in the kickplate for optional security
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.38 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 22.63 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 121.8 lbs. |
| Total of Cubes | 9.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 121.8 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.63" (57 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.0" (117 cm) |
| Capacity | 4.4 cu.ft. (125 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 270.0kWh/year |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101053998 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.99oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 43ºF |
| Sound Level | 33.3dB |
| Interior Height | 24.38" (62 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 16.63" (42 cm) |
| Compressor Step Height | 3.25" (8 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.25" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










