Bespoke 4-Door French Door Refrigerator (29 cu. ft.) with AutoFill Water Pitcher and Customizable Door Panel Colors - RF29BB8200APAA
Bespoke 4-Door French Door Refrigerator (29 cu. ft.) with AutoFill Water Pitcher and Customizable Door Panel Colors
Model: RF29BB8200APAA

Bespoke 4-Door French Door Refrigerator (29 cu. ft.) with AutoFill Water Pitcher and Customizable Door Panel Colors
Model: RF29BB8200APAA
Depth : Counter Depth
Current Rebates
Key Features
Dual Auto Ice Maker
FlexZone
AutoFill Water Pitcher
Fingerprint Resistant Finish
Wi-Fi Connectivity
Customizable Door Colors
More space, more ways to stay organized
Ice your way
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Dual Auto Ice Maker
FlexZone
AutoFill Water Pitcher
Fingerprint Resistant Finish
Wi-Fi Connectivity
Customizable Door Colors
Customize the design of your refrigerator with changeable door panels. Choose from a variety of colors and two finishes to create a space that fits your style.
More space, more ways to stay organized
With 29 cu. ft. of capacity, this spacious refrigerator is designed for convenience, offering flexibility and organization to store and access all your favorite foods with ease.
Ice your way
Enjoy your favorite beverage with your choice of ice. Select from cubed ice or Ice Bites that chill your drink faster.
Customize your middle drawer temperature
The FlexZone Drawer is customizable with 5 different temperature settings. From refrigerator to soft freeze, this middle drawer can store everything from fruit and vegetables to your favorite meat & seafood.
Always ready, always filled
A built-in pitcher that automatically refills with filtered water and the option to infuse with a flavor of your choice.
Designed for a modern look
Flat Panel door design with easy-to-open recessed handles blends into your kitchen to give you a modern look.
Keep your fruits and vegetables fresh
Two large drawers that are perfect for storing fruits and vegetables.
Twin Cooling Plus
Independent fridge and freezer controls keep food fresher longer.
Consistent Temperature
The stainless steel paneling helps maintain consistent temperature throughout the refrigerator.
Stay connected anywhere, anytime Wi-Fi
Use the Samsung SmartThings App* on your smartphone to control the temperature of your refrigerator and monitor it remotely.
All you need to know with our guides
Specifications
Key Features
| Space Max Technology™ | Yes |
| Metal Cooling | Yes |
| Ice Maker | Yes |
| Dual Ice Maker | Yes |
| FlexZone™ | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Ice/Water Dispenser | AutoFill Water Pitcher |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| BESPOKE | Yes |
Standard Features
| FlexZone Drawer | Yes |
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Cooling System | Twin Cooling & Metal Cooling |
| Surround Air Flow | Yes |
| Shelves | 4 |
| Gallon Bins | Yes |
| EZ-Open Handle™ | Yes |
| Auto Pull Out™ Upper Freezer Drawer | Yes |
| 2-Minute Door Alarm | Yes |
| Concealed Hinges | Yes |
| CoolTight Door | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Filter Indicator | Yes |
| Water Filter | HAF-QIN/EXP |
| Multi Air Flow | Yes |
| Refrigerant | RF600a |
| Deli Bin | Yes |
| Slide-n-Go Shelves | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Twin Cooling Plus® | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Modern Look Design | Yes |
| Built in Look w/Counter Depth | Yes |
| Modern Design Non-Dispense | Yes |
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Internal Filtered Water and Ice Dispenser | AutoFill Water Pitcher |
| Flat Doors w/ Smooth Finish | Stainless Steel |
Refrigerator Features
| AutoFill Water Pitcher | Yes |
| Gallon Bins | Yes |
| Gallon Door Bins | Yes |
| Total Bins | 6 |
| Drawers | Yes |
| Fixed Shelves | Yes |
| Foldable Slide-in Shelf | Yes |
| Interior Light | Surface lighting |
| Internal Digital Display | Yes |
| Internal Filtered Water Dispenser | AutoFill Water Pitcher |
| Shelves | 4 |
| Slide-In Shelf | Yes |
| Spill proof shelves | Yes |
| Fingerprint Resistant Finish | Yes |
| Automatic Ice Maker | Yes |
| Showcase Door | Yes |
| FlexZone™ | Yes |
FlexZone Drawer
| Total Capacity (cu. ft.) | 3.1 |
| Temperature Zones | 23℉ / -5℉ (Soft Freeze) 30℉ / -1℉ (Meat ⋅ Fish) 34℉ / 1℉ (Beverage) 37℉ / 3℉ (Deli) 41℉ / 5℉ (Wine) |
Freezer Features
| Total Ice Capacity (lbs.) | 9.9 |
| EZ-Open Handle™ | Yes |
| Drawer Divider | Yes |
| Auto Pull Out™ Upper Freezer Drawer | Yes |
| Built-In Automatic Icemaker | Yes |
| Cubed and Crushed Ice | Cubed and Ice Bites |
| Icemaker | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Freezer Box | Yes |
Power
| Energy Consumption | 685 |
| Volt/Amps | 115 V / 3.5 A |
Capacity
| Total Capacity (cu. ft.) | 28.9 |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 16.8 |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 9 |
Warranty
| 1 Year | '1 Year Parts/Labor |
| 5 Years | Five (5) years Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* Ten (10) years Part and Five (5) years Labor on Digital Inverter Compressor (*Compressor, evaporator, condenser, drier, con |
| 10 Years | Five (5) years Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* Ten (10) years Part and Five (5) years Labor on Digital Inverter Compressor (*Compressor, evaporator, condenser, drier, con |
| 2 Years | 2-Year Parts and Labor on Refrigerator |
| 5 Years | Five (5) years Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* Ten (10) years Part and Five (5) years Labor on Digital Inverter Compressor (*Compressor, evaporator, condenser, drier, con |
| 10 Years | Five (5) years Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* Ten (10) years Part and Five (5) years Labor on Digital Inverter Compressor (*Compressor, evaporator, condenser, drier, con |
| 5 Years | Five (5) years Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* Ten (10) years Part and Five (5) years Labor on Digital Inverter Compressor (*Compressor, evaporator, condenser, drier, con |
| 10 Years | Five (5) years Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* Ten (10) years Part and Five (5) years Labor on Digital Inverter Compressor (*Compressor, evaporator, condenser, drier, con |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 34 in. |
| Weight | 372.6 lbs. |
| Shipping Weight (lbs.) | 396.8 |
| Product Dimensions with Door without Handles | 35 3/4 (W) x 70" (H) x 34 1/4" (D) |
| Shipping Dimensions | 38 1/4" (W) x 75 3/4" (H) x 36 1/4" (D) |
| Net Height with Hinge | 70" |
| Net Height without Hinge | 68 7/8" |
| Depth without Door (in) | 29 3/8" |
| Product Dimensions with Door without Handles | 35 3/4 (W) x 70" (H) x 34 1/4" (D) |
| Shipping Dimensions | 38 1/4" (W) x 75 3/4" (H) x 36 1/4" (D) |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.25 in. |
| Shipping Height | 75.75 in. |
| Shipping Length | 36.25 in. |
| Shipping Weight | 396.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 396.8 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 49.24 ft³ |
| Dimensional Weight | 612.12 lbs. |
| Total of Cubes | 49.24 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 612.12 lbs. |
Where to Buy Samsung Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online







