7 4 CuFtGas Dryer With Sensor Dry In - DVG50B5100VA3
7 4 CuFtGas Dryer With Sensor Dry In
Model: DVG50B5100VA3













7 4 CuFtGas Dryer With Sensor Dry In
Model: DVG50B5100VA3
Current Rebates
Key Features
Sensor Dry
10 Preset Drying Cycles
Smart Care
Large 7.4 cu. ft. Capacity
Lint Filter Indicator
Worry-free drying
Reversible Dryer Door
Dry more items in a single load
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Sensor Dry
10 Preset Drying Cycles
Smart Care
Large 7.4 cu. ft. Capacity
Lint Filter Indicator
Worry-free drying
Automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.
Reversible Dryer Door
Dry more items in a single load
Fewer loads, less time in the laundry room, and more time doing the things you love.
Specifications
Key Features
| Reversible Door | Yes |
| Drum Material | Powder Coat (Gray) |
| Total Capacity (cu. ft.) | 7.4 cu. ft. |
Standard Features
| Interior Light | Yes |
| Vent Sensor | Yes |
| Venting System | 3 Way Venting |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Power Source | Gas |
| Door Safety | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Temperature Levels | 4 |
| Remaining Time Display | Yes |
Sensor Drying Cycles
| Bedding | Yes |
| Delicates | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Normal | Yes |
| Permanent Press | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Towels | Yes |
| Perm Press (permanent press) | Yes |
Manual Drying Cycles
| Air Fluff | Yes |
| Quick Dry | Yes |
| Time Dry | Yes |
| Wrinkle Release | Yes |
Dry Levels
| More Dry | Yes |
| Extra Dry | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| Damp Dry | Yes |
Drying Options
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Smart Care | Yes |
Temperature Levels
| High | Yes |
| Medium | Yes |
| Low | Yes |
| Extra Low | Yes |
Type
| Dryer Type | Gas |
Power
| Voltage / Frequency | 120V / 60Hz |
| Ampere | 15 Amps |
Electrical Ratings
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 39 min |
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.3 (lb/kWh) |
| Heating Element | 20,000 BTU/Hr |
Design
| Color | Brushed Black |
| Display Color (LED) | Red |
| Display Type | Jog + Silk Print |
| Door Type | Tinted |
| Jog Dial | Yes |
Warranty
| One (1) Year Parts and Labor | Yes |
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Accessories
| Vent Kit | DV-2A/XAA |
| LP Kit | LPKIT-4/XAA |
Matching Washer
| Matching Washer | WA50B5100AV/US, WA49B5105AV/US |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 46.1 in. |
| Length | 30.2 in. |
| Weight | - |
| Shipping Dimensions | 29.5" W x 47.9" H x 31.1" D |
| Shipping Dimensions | 29.5" W x 47.9" H x 31.1" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.5 in. |
| Shipping Height | 47.9 in. |
| Shipping Length | 31.1 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 270.43 lbs. |
| Total of Cubes | 21.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 270.43 lbs. |
Where to Buy Samsung Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online








