Bespoke 7.5 cu. ft. Large Capacity Electric Dryer with Super Speed Dry and AI Smart Dial - DVE46BB6700VA3
Bespoke 7.5 cu. ft. Large Capacity Electric Dryer with Super Speed Dry and AI Smart Dial
Model: DVE46BB6700VA3
















Bespoke 7.5 cu. ft. Large Capacity Electric Dryer with Super Speed Dry and AI Smart Dial
Model: DVE46BB6700VA3
Current Rebates
Key Features
Super Speed Dry
AI Smart Dial
MultiControl
Steam Sanitize+
ENERGY STAR Most Efficient
ENERGY STAR Certified
Reimagine your laundry space
Save time. Save space.
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Super Speed Dry
AI Smart Dial
MultiControl
Steam Sanitize+
ENERGY STAR Most Efficient
ENERGY STAR Certified
Reimagine your laundry space
Upgrade to a stylish Bespoke AI dryer featuring a clean flat-panel design, flexible installation options, easy-to-use controls and a fresh selection of premium colors.
Save time. Save space.
With large capacity, speedy cycles, and a space-saving design, you’ll get more laundry done in less time.2
Hassle-free and built to last
Take the stress out of laundry day with performance features that keep your dryer running at its peak.
Awards and Certifications
Elevate your laundry experience
Specifications
Key Features
| Total Capacity (cu. ft.) | 7.5 cu. ft. |
| Stackable | Yes |
| Drum Material | Powder Coat (Gray) |
| Reversible Door | Yes |
| AI Smart Dial | Yes |
| Super Speed Dry | Yes |
| MultiControl™ | Yes |
Standard Features
| Vent Sensor | Yes |
| Number of Dryer Options | 14 |
| Vent Blockage Test | Yes |
| Heater | Dual |
| Number of Preset Drying Cycles | 19 |
| Venting System | 4 way venting |
| Interior Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Door Handle | Inner |
| Temperature Levels | 5 |
| Power Source | Electric |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Voice Compatible | Bixby, Amazon Alexa, Google Assistant |
| ADA Compliant | Yes |
| Mixed Load Bell (Damp Alert) | Yes |
Steam Drying Cycles
| Steam Refresh | Yes |
| Wrinkle Away | Yes |
| Steam Sanitize+ | Yes |
Sensor Drying Cycles
| Eco Normal | Yes |
| Super Speed | Yes |
| Wool | Yes |
| Shirts | Yes |
| Denim | Yes |
| Normal | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Towels | Yes |
| Permanent Press | Yes |
| Bedding | Yes |
| Delicates | Yes |
| Activewear | Yes |
Manual Drying Cycles
| Time Dry | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Quick Dry | Yes |
| Rack Dry | Yes |
Drying Technology
| Sensor Drying | Yes |
| Steam Drying Technology | Yes |
Drying Options
| My Cycles | Yes |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Smart Control | Yes |
| Child Lock | Yes |
| AntiStatic | Yes |
| Alarm | Yes |
| AI Pattern | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Eco Dry | Yes |
| Damp Alert | Yes |
| Vent Blockage Test | Yes |
| Factory Reset | Yes |
| Language | Yes |
Dry Levels
| Normal Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Damp Dry | Yes |
| Very Dry | Yes |
| More Dry | Yes |
Temperature Levels
| High | Yes |
| Medium High | Yes |
| Medium | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Low | Yes |
Type
| Dryer Type | Electric |
Power
| Voltage / Frequency | 240V / 60Hz |
| Ampere | 30 Amps |
Electrical Ratings
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 39 min |
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.93(lb/kWh) |
| Heating Element | 5300W |
Design
| Color | Brushed Black |
| Display Color (LED) | White |
| Display Type | Mono LCD + LED |
| Door Type | Black Deco+Glass |
| Jog Dial | Yes |
Warranty
| One (1) Year Parts and Labor | Yes |
| Two (2) Year Parts and Labor | Yes |
Accessories
| Stacking Kit | SKK-9MCV |
| Pedestal | WE502NV/US |
| Riser | WE272NV/A3 |
| Vent Kit | DV-2A/XAA |
Matching Washer
| Matching Washer | WF46BB6700AV |
Energy Usage
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38.7 in. |
| Length | 31.3 in. |
| Weight | 121.3 lbs. |
| Shipping Weight | 132.3 lbs. |
| Shipping Dimensions | 29.4" W x 42.9" H x 33.5" D |
| Shipping Dimensions | 29.4" W x 42.9" H x 33.5" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.4 in. |
| Shipping Height | 42.9 in. |
| Shipping Length | 33.5 in. |
| Shipping Weight | 132.3 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 132.3 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 235.29 lbs. |
| Total of Cubes | 18.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 235.29 lbs. |
Where to Buy Samsung Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online








