$944.00
Was$1,249.00Save $305.00 (24%)
Freestanding Gas Range - NX60A6511SGAA
$944.00
Was$1,249.00Save $305.00 (24%)
Current Rebates
Key Features
Elevated Design
Air Fry
Wi-Fi Connectivity
Convection
Fingerprint Resistant Finish
Removable Non-Stick Griddle
No-Preheat Air Fry Healthier cooking with a crunch*
Make cooking simple with smart technology
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Elevated Design
Elevate the look of your kitchen with Samsung's new Smart Freestanding Gas Range.
Air Fry
Wi-Fi Connectivity
Convection
Fingerprint Resistant Finish
Removable Non-Stick Griddle
No-Preheat Air Fry Healthier cooking with a crunch*
Cooking with a crunch just got healthier with Air Fry.* Using little to no oil, you can quickly prepare your favorite fried foods right in your oven. No preheating required.
Make cooking simple with smart technology
Monitor your cooktop and adjust time and temperature of your oven from wherever you are with your smartphone.* Conveniently use voice to control your oven whether it's Alexa, Bixby or Google.**
Save time with Convection
Powerful Convection saves you time by cooking food fast and more evenly. Fan circulates hot air in the oven for perfect baking and roasting.
Cook enough for the whole crew
This large 6.0 cu. ft. oven can fit multiple dishes at one time and can easily accommodate big casserole dishes and large roasting pans.
Unbelievable power for all your needs
Boil fast with a dual ring burner that has unbelievable power. Whether it's boiling a pot of water or searing meats evenly and fast, this burner has the power you need for what you like to cook.
All shine
Fingerprint resistant for an everyday beautiful finish.
A cooktop that gets it all done!
This 5-burner cooktop includes 2 power burners and cast iron edge-to-edge grates so you can slide pots and pans across more usable cooktop space. Use the simmer burner to cook your favorite sauces.
Cooking simplified with easy preset buttons
Prepare foods with the aid of easy preset buttons. Four preset buttons include: Bread Proof, Dehydrate, Keep Warm and Favorite Cook.
Cooking with a personalized touch
Search recipes, plan meals, and add any missing ingredients to your grocery cart for at-home delivery with SmartThings Cooking.*
Grill breakfast, lunch and dinner
A removable non-stick griddle is included with your cooktop and perfectly sized to fit the griddle burner. Grill your family’s favorite foods and when done, conveniently store the griddle in the range storage drawer.
Spend less time cleaning
Keep your oven spotless with Self Clean which deep cleans by heating to a high temperature to burn off grease and food residue.
Specifications
Key Features
| Large Oven Capacity | 6.0 cu. ft. |
| Cooking System | Convection |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Control Type | Touch Controls |
| Self Clean | Yes |
Design
| Color | Fingerprint Resistant Black Stainless Steel |
| Configuration | Freestanding |
| Fuel Type | Gas |
| Controls for Oven | Touch Controls |
Weights & Dimensions
| Product Dimensions | 29 15/16" W x 46 5/16"-47 1/16" (Adjustable) H x 28 11/16" D |
| Product Weight | 185 lbs |
| Height (decimal) | 46.31 |
| Width (decimal) | 29.9375 |
| Depth (decimal) | 28.6875 |
| Shipping Weight | 209 lbs |
Capacity
| Oven Capacity | 6.0 cu. ft. |
Cooktop
| Total Power | 59,500 BTU |
| Total Number of Burners | 5 |
| Burner - Left Front | 17,000 BTU |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Burner - Right Front | 18,000 BTU, Dual ring |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU |
| Burner - Center | 10,000 BTU, oval |
| Cooktop Material | Black Porcelain Enamel |
| Cooktop Type | Gas |
| Dual Power Burners | Yes |
| Simmer Burner | Yes |
| Sealed Burners | Yes |
| Matte Black Continuous Grates | Yes |
Oven
| Convection | Convection |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Bake | Yes |
| Variable Broil | Yes |
| Proofing | Yes |
| Total Number of Racks | 2 |
| Number of Wire Racks | 2 |
Included Accessories
| Griddle | Aluminum |
| LP Conversion Kit | Yes |
Standard Features
| Drawer Type | Storage |
| Kitchen Timer | Yes |
| Favorite Cook | Access on Smart Things App |
| Wide View Window | Yes |
Other
| Oven Dimensions | 24 13/16" W x 21 5/8" H x 19 5/8" D |
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 48.94 in. |
| Length | 28.69 in. |
| Weight | 185 lbs. |
| Oven Dimensions | 24 13/16" W x 21 5/8" H x 19 5/8" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 53.94 in. |
| Shipping Length | 33.69 in. |
| Shipping Weight | 225 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 225 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.32 ft³ |
| Dimensional Weight | 302.37 lbs. |
| Total of Cubes | 24.32 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 302.37 lbs. |
Accessories
| Number of Rack Positions | 7 |
| Anti-Tip Bracket | Yes |
Weights/Dimensions
| Oven Dimensions | 24 13/16" W x 21 5/8" H x 19 5/8" D |
Drawer
| Cavity Type | Single |
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
Features
| Auto Oven Light | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Interior Lights (qty) | Incandescent 40W (1) |
| Keep Warm | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Power/Ratings | 120V/60Hz/20A |
| Powerful, Flexible Cooktop | 18K BTU Dual Ring Power Burner Edge-to-Edge Grates |
| Oven Cleaning Type | Self Clean |
| Air Fry | Yes |
| Self Clean | Yes |
Materials/Finishes
| Display Color | Ice Blue |
| Controls for Cooktop | Black Stainless Knobs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















