$805.00
Was$899.00Save $94.00 (10%)
Freestanding Electric Range - NE63A6111SSAA
$805.00
Was$899.00Save $94.00 (10%)
Current Rebates
Key Features
Make cooking simple with smart technology
More family time, less cleaning
Cook enough for the whole crew
A cooktop that gets it all done!
Cooking simplified with easy preset buttons
Cleaning is seamless
Extra space for your cookware
Cooking with a personalized touch
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Make cooking simple with smart technology
Preheat, adjust time and temperature of your oven,and monitor your cooktop from wherever you arewith your smartphone.* Conveniently use voice tocontrol your oven whether it’s Alexa, Bixby or Google.**
More family time, less cleaning
Steam Clean your oven in 20 minutes for easier cleaning jobs.
Cook enough for the whole crew
This large 6.3 cu. ft. oven can fit multiple dishes at one time and can easily accommodate big casserole dishes and large roasting pans.
A cooktop that gets it all done!
This 4-burner cooktop includes 2 adjustable dual ring burners so you can cook with a variety of pot and pan sizes.
Cooking simplified with easy preset buttons
Prepare foods with the aid of easy preset buttons. Three preset buttons include: Bread Proof, Keep Warm and Favorite Cook.
Cleaning is seamless
The Hidden Bake element at the bottom of the oven provides a seamless cavity making it easy to clean.
Extra space for your cookware
The storage drawer provides extra space to keep bakeware or accessories.
Cooking with a personalized touch
Search recipes, plan meals, and add any missing ingredients to your grocery cart for at-home delivery with SmartThings Cooking.*
Preheat and plan meals on the go
The SmartThings app lets you search recipes, plan meals and pre heat your oven from yourphone.**Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account arerequired.Product images shown may not reflect the model or color selected.
Monitor and control energy usage
SmartThings lets you monitor and manage your range's power usage. Get energy saving tips and alerts to help lower your bill.**Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.Product images shown may not reflect the model or color selected.
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
#1 in Customer Satisfaction
Samsung was ranked #1 in Customer Satisfaction with Ranges in the J.D. Power Appliance Satisfaction Study, 4 years in a row.Ψ
Specifications
Key Features
| Large Oven Capacity | 6.3 cu. ft. |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Powerful, Flexible Cooktop | Two Dual Ring Burners 4 Burner Cooktop |
| Control Type | Membrane |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Voice-Enabled | Yes |
Design
| Configuration | Freestanding |
| Color | Stainless Steel |
| Fuel Type | Electric |
| Cavity Type | Single |
| Controls for Oven | Membrane |
| Controls for Cooktop | Knobs with Stainless Appearance |
| Display Color | Ice Blue |
Weights & Dimensions
| Product Dimensions | 29 15/16" W x 46 5/16"-47 1/16" (Adjustable) H x 28 11/16" D |
| Oven Dimensions | 24 13/16" W x 22 7/16" H x 19 3/4" D |
| Product Weight | 131 lbs |
| Height (decimal) | 46.3125 - 47.0625 |
| Width (decimal) | 29.9375 |
| Depth (decimal) | 28.6875 |
Capacity
| Oven Capacity | 6.3 cu. ft. |
Cooktop
| Total Number of Burners | 5 |
| Burner - Left Front | 6"/9", 3300 W Rapid Boil™ |
| Burner - Left Rear | 6", 1200 W |
| Cooktop Material | Glass ceramic |
| Cooktop Type | Electric Radiant |
| Burner - Right Rear | 6", 1200 W |
| Burner - Right Front | 6"/9", 3300 W Rapid Boil™ |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Oven
| Bake | Yes |
| Variable Broil | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Proofing | Yes |
| Total Number of Racks | 2 |
| Number of Wire Racks | 2 |
| Number of Rack Positions | 7 |
Included Accessories
| Anti-Tip Bracket | Yes |
Standard Features
| Drawer Type | Storage |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Auto Oven Light | Yes |
| Interior Lights (qty) | Incandescent 40W (1) |
| Power/Ratings | 240/208V/60Hz/40A |
| Favorite Cook | Access on Smart Things App |
| Wide View Window | Yes |
Warranty
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
Other
| Oven Dimensions | 24 13/16" W x 22 7/16" H x 19 3/4" D |
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 48.94 in. |
| Length | 28.69 in. |
| Weight | 131 lbs. |
| Oven Dimensions | 24 13/16" W x 22 7/16" H x 19 3/4" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 53.94 in. |
| Shipping Length | 33.69 in. |
| Shipping Weight | 171 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 171 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.32 ft³ |
| Dimensional Weight | 302.37 lbs. |
| Total of Cubes | 24.32 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 302.37 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online



















