5.9 cu. ft. Freestanding Electric Range with True Convection in Black Stainless Steel - NE59N6630SG
5.9 cu. ft. Freestanding Electric Range with True Convection in Black Stainless Steel
Model: NE59N6630SG













5.9 cu. ft. Freestanding Electric Range with True Convection in Black Stainless Steel
Model: NE59N6630SG
Current Rebates
Key Features
complemented by faster and more even baking and broiling with True Convection.
Ultimate cooktop flexibility with dual and triple ring elements
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
complemented by faster and more even baking and broiling with True Convection.
Ultimate cooktop flexibility with dual and triple ring elements
Specifications
Key Features
| Oven Cleaning Type | Self - 2/ 3/ 5 hours |
| Cooking System | True Convection |
Design
| Color | Fingerprint Resistant Black Stainless Steel |
| Configuration | Freestanding |
| Fuel Type | Electric |
| Cavity Type | Single |
| Controls for Oven | Back Guard |
| Controls for Cooktop | Knobs, Black Stainless Steel |
| Display Color | Ice Blue |
Capacity
| Oven Capacity | 5.9 cu. ft. |
Cooktop
| Total Number of Burners | 5 |
| Burner - Left Front | 6"/9" - 3300W Rapid Boil |
| Burner - Right Front | 6"/9"/12" - 3000W |
| Burner - Left Rear | 6" - 1200W |
| Burner - Right Rear | 6" - 1200W |
| Burner - Center Rear | Warming Zone |
| Cooktop Material | Electric radiant |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Cooktop Type | Electric radiant |
Oven
| Convection | True Convection |
| Bake | 175°F-550°F |
| Variable Broil | Low/High |
| Convection Bake | 175°F-550°F |
| Convection Roast | 175°F-550°F |
| Total Number of Racks | 3 |
| Number of Wire Racks | 3 |
| Number of Rack Positions | 7 |
Standard Features
| Drawer Type | Storage |
| Kitchen Timer | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Auto Oven Light | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Interior Lights (qty) | Incandescent 40W |
| Steam & Self Clean | Yes |
| Warming Center | Yes |
Included Accessories
| Anti-Tip Bracket | Yes |
Warranty
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Oven Dimensions | 25" W x 20 3/4" H x 18 15/16" D |
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 69.5 in. |
| Length | 28.44 in. |
| Weight | 165 lbs. |
| Oven Dimensions | 25" W x 20 3/4" H x 18 15/16" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 74.5 in. |
| Shipping Length | 33.44 in. |
| Shipping Weight | 205 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 205 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 34.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 424.79 lbs. |
| Total of Cubes | 34.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 424.79 lbs. |
Where to Buy Samsung Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online








