$1,294.00
Was$1,699.00Save $405.00 (24%)
Freestanding Gas Range - NX60A6751SSAA
$1,294.00
Was$1,699.00Save $405.00 (24%)
Current Rebates
Key Features
Elevated Design
Save time with Convection+
All shine
A cooktop that gets it all done!
Make cooking simple with smart technology
No-Preheat Air Fry – Healthier cooking with a crunch*
Cook enough for the whole crew
Cooking simplified with easy preset buttons
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Elevated Design
Our Stainless Steel design elegantly wraps around the cooktop sides and up through the slim control panel, elevating the look of any kitchen. Ergonomic knobs are easy to grip comfortably for precise temperature control. If that’s not enough, tinted glass on the oven door gives your range the upgrade you deserve.
Save time with Convection+
Powerful Convection+ saves you time by cooking food fast and more evenly. Fan with a heated element circulates hot air in the oven for perfect baking and roasting.
All shine
Fingerprint resistant for an everyday beautiful finish.
A cooktop that gets it all done!
The 5-burner cooktop includes a griddle burner as well as adjustable dual-ring and triple-ring burners so you can cook with the griddle included and a variety of pot and pan sizes. This range is perfect when you have larger meals to prepare.
Make cooking simple with smart technology
Preheat, adjust time and temperature of your oven, and monitor your cooktop from wherever you are with your smartphone.* Conveniently use voice to control your oven, whether it’s Amazon Alexa, Bixby or Google.**
No-Preheat Air Fry – Healthier cooking with a crunch*
Cooking with a crunch just got healthier with Air Fry.* Using little to no oil, you can quickly prepare your favorite fried foods right in your oven. No preheating required. Air Fry tray included.
Cook enough for the whole crew
This large 6.3 cu. ft. oven can fit multiple dishes at one time and can easily accommodate big casserole dishes and large roasting pans.
Cooking simplified with easy preset buttons
Prepare a variety of foods with the aid of easy preset buttons. With a simple push of a button, you can proof bread, dehydrate your favorite jerky and keep meals warm in the oven with precision. And if you have a favorite recipe, conveniently save the settings in the Samsung SmartThings mobile app and send them to your oven.*
Grill breakfast, lunch and dinner
A removable nonstick griddle is included with your cooktop that’s perfectly sized to fit the griddle burners. Grill your family’s favorite foods and when done, conveniently store the griddle in the range storage drawer.
Preheat and plan meals on the go
The SmartThings app lets you search recipes, plan meals and pre heat your oven from yourphone.**Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account arerequired.Product images shown may not reflect the model or color selected.
Monitor and control energy usage
SmartThings lets you monitor and manage your range's power usage. Get energy saving tips and alerts to help lower your bill.**Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.Product images shown may not reflect the model or color selected.
Two ovens or one. You choose.
Use the full oven for a large roast or split it into two smaller ovens that can cook at different temperatures, saving both time and energy.
Spend less time cleaning
Keep your oven spotless with Self Clean and Steam Clean. Self Clean deep cleans by heating to a high temperature to burn off grease and food residue. For easier cleanup in 20 minutes, use Steam Clean.
Extra space for your cookware
The Storage Drawer provides extra space to keep bakeware or oven accessories. Simply grab a bowl within easy reach to serve food in.
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
#1 in Customer Satisfaction
Samsung was ranked #1 in Customer Satisfaction with Ranges in the J.D. Power Appliance Satisfaction Study, 4 years in a row.Ψ
Specifications
Key Features
| Cooking System | Convection+ |
| Large Oven Capacity | 6.0 cu. ft. |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Soft Close Door | Yes |
| Control Type | Touch Controls |
| Self Clean | Yes |
| SmartThings | Yes |
Design
| Fuel Type | Gas |
| Controls for Oven | Touch Controls |
| Configuration | Freestanding |
| Controls for Cooktop | Stainless Knobs |
| Display Color | Ice Blue |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
Weights & Dimensions
| Product Dimensions | 29 15/16" W x 46 5/16"-47 1/16" (Adjustable) H x 28 11/16" D |
| Oven Dimensions | 24 13/16" W x 21 5/8" H x 19 5/8" D |
| Product Weight | 219 lbs |
Cooktop
| Total Number of Burners | 5 |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU |
| Total Power | 59,500 BTU |
| Burner - Left Front | 17,000 BTU |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Burner - Center | 10,000 BTU, Oval |
| Burner - Right Front | 18,000 BTU, Dual ring |
| Cooktop Material | Black Porcelain Enamel |
| Cooktop Type | Gas |
| Dual Power Burners | Yes |
| Sealed Burners | Yes |
| Simmer Burner | Yes |
| Matte Black Continuous Grates | Yes |
Capacity
| Oven Capacity | 6.0 cu. ft. |
Oven
| Convection Roast | Yes |
| Convection | Convection+ |
| Convection Bake | Yes |
| Bake | Yes |
| Double Oven Option with Removable Divider | Yes |
| Variable Broil | Yes |
| Total Number of Racks | 2 |
| Proofing | Yes |
| Convection+ | Yes |
| Number of Wire Racks | 2 |
Included Accessories
| Wok Grate | Yes |
Standard Features
| Kitchen Timer | Yes |
| Drawer Type | Storage |
| Child Safety Lock | Yes |
| Wide View Window | Yes |
| Favorite Cook | Access on Smart Things App |
Other
| Oven Dimensions | 24 13/16" W x 21 5/8" H x 19 5/8" D |
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 48.94 in. |
| Length | 28.69 in. |
| Weight | 219 lbs. |
| Oven Dimensions | 24 13/16" W x 21 5/8" H x 19 5/8" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 53.94 in. |
| Shipping Length | 33.69 in. |
| Shipping Weight | 259 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 259 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.32 ft³ |
| Dimensional Weight | 302.37 lbs. |
| Total of Cubes | 24.32 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 302.37 lbs. |
Accessories
| Number of Rack Positions | 7 |
| Air Fry Tray | Yes |
| Anti-Tip Bracket | Yes |
| Griddle | Aluminum |
| LP Conversion Kit | Yes |
Weights/Dimensions
| Depth (decimal) | 28.6875 |
| Width (decimal) | 29.9375 |
| Height (decimal) | 46.31 |
Drawer
| Cavity Type | Flex Duo |
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
Features
| Sabbath Mode | Yes |
| Auto Oven Light | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Interior Lights (qty) | Incandescent 40W (1) |
| Keep Warm | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Power/Ratings | 120V/60Hz/20A |
| Powerful, Flexible Cooktop | 18K BTU Dual Ring Power Burner Edge-to-Edge Grates |
| Oven Cleaning Type | Self Clean |
| Air Fry | Yes |
| Voice-Enabled | Yes |
| Self Clean | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















