$6,799.99
24 In. 12.4 Cu. Ft. Triple Zone 100 Bottle Column Wine Cooler In White Matte - RCWVWM24
24 In. 12.4 Cu. Ft. Triple Zone 100 Bottle Column Wine Cooler In White Matte
Model: RCWVWM24

















24 In. 12.4 Cu. Ft. Triple Zone 100 Bottle Column Wine Cooler In White Matte
Model: RCWVWM24
$6,799.99
Key Features
Custom Door Panel Finish -
Spacious Storage -
Triple Zone Temperature Control -
Birch Wood Racks -
Multicolor LED Lighting -
Dual Pane Glass Door -
Graphite Gray Interior -
Digital ChillControl -
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Custom Door Panel Finish -
Create a timeless look in your kitchen with a true flush installation paired with an elegant white matte door panel that delivers superior durability
Spacious Storage -
Easily arrange as many as 100 wine bottles (750 ml) inside an expansive 12.4 cu. ft. ZLINE Column Wine Cooler
Triple Zone Temperature Control -
Conveniently store various varietals and bubbles at ideal temperature levels within 3 separate zones that each offer a vast range between 41°F and 68°F
Birch Wood Racks -
ZLINE Column Wine Coolers are equipped with 14 full-extension birch wood shelves, including 1 specialty display rack, with an elegant stained finish offering unmatched luxury and long-lasting durability
Multicolor LED Lighting -
Display your vast wine collection in style with 3 LED lights that rotate between rich hues of white, amber, or blue and feature 7 brightness levels
Dual Pane Glass Door -
Maintain energy-efficient cooling temperatures and easily spot items with a UV-resistant, Low-E (low-emissivity) insulated dual pane glass door
Graphite Gray Interior -
ZLINE’s Graphite Gray interior is an upscale finish that offers a colorful contrast when storing your favorite reds, whites, and other varietals
Digital ChillControl -
An LED control panel allows you to quickly change temperatures across 3 zones and easily navigate menu options such as light settings and sabbath mode
Carbon Filter Technology -
Each temperature zone includes a built-in carbon filter that acts as a natural barrier against harmful odors; filters should be replaced every 3-6 months
Versatile Installation Arrangements -
This appliance can be combined with another ZLINE column refrigerator, freezer, or wine cooler (sold separately) for a wide array of multi-unit installation options
Automatic Defrosting -
Adjust each temperature zone with ease thanks to a fan-assisted sealed cooling system with automatic defrosting capabilities
Reversible Door -
An easy-to-switch reversible door with articulating soft-closing hinges provides additional installation flexibility
Sabbath Mode -
A convenient Sabbath Mode enables optimal energy efficiency for those of particular faiths during use on the Sabbath and holidays
Warranty -
2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only sealed system warranty
Assembly Required -
This wine column and its door panel and handle will ship in multiple boxes, requiring assembly upon installation
Spacious Storage
Easily store a wide range of tastes with spacious shelving perfect for any preferred beverage.
Maximum Insulation
Ensure your beverages achieve and maintain a perfect temperature with a Dual Pane Glass Door.
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 Inch |
| Shipping Height | 88.56 Inch |
| Shipping Length | 28.31 Inch |
| Shipping Weight | 368.92 lbs |
| Total of Shipping Weight | 368.92 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 Inch |
| Height | 83.56 Inch |
| Depth | 23.31 Inch |
| Weight | 328.92 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 26.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 332.85 Ibs |
| Total of Cubes | 26.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 332.85 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 23.75 in. W x 23.31 in. D x 83.56 in. H |
| Product Depth (in.): | 23.3125 |
| Product Width (in.): | 23.75 |
| Product Height (in.): | 83.5625 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 51 |
| Refrigeration Size (Width): | 24 in. |
Details
| Color/ Finish Family: | Gray Exterior with White Matte Panel |
| Hardware Color/Finish: | Stainless Steel |
| Fridge Capacity: | 12.4 cu. ft. |
| Bottle Capacity: | 100 750ml Bottles |
| Door Style: | Single Door (Reversible Hinge) |
| Depth Type: | Counter Depth |
| Interior Finish: | Gray Interior with Stainless Steel Back Panel, RAL7012 Color Code |
| Product Weight (lb.): | 328.92 |
| Decibels: | 41 dBA |
| Door Alarm: | Yes |
| Voltage: | 115V/60Hz |
| Amps: | 1.5A |
| Lights: | 3 LED lights, with one at the top of each of the 3 zones. Each light has the option of White, Blue, Amber and 7 levels of brightness |
| Number of Fridge Shelves: | 14 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed, DOE Compliant |
| Manufacturer Warranty: | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









