$899.99
60 Bottle Built-in Wine Cooler - DWC057A1BSS
$899.99
Key Features
Large Capacity: Provides storage for up to 60 bottles of wine
Superior Fan Forced Cooling: Maintains an optimal and consistent internal temperature throughout the unit
Temperature memory reverts to last set temperature after a power failure
LED Interior Lighting: Illuminates the contents without using significant amounts of energy
Digital thermostat with blue LED display
Stainless steel door frame with dual pane glass and matching handle
12-month warranty on parts and labor with in-home service
5.7 cu. ft. built-in under-counter wine cooler
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Large Capacity: Provides storage for up to 60 bottles of wine
Superior Fan Forced Cooling: Maintains an optimal and consistent internal temperature throughout the unit
Temperature memory reverts to last set temperature after a power failure
LED Interior Lighting: Illuminates the contents without using significant amounts of energy
Digital thermostat with blue LED display
Stainless steel door frame with dual pane glass and matching handle
12-month warranty on parts and labor with in-home service
5.7 cu. ft. built-in under-counter wine cooler
Temperature Range: Set between 41°F – 64°F (5°C – 18°C).
Reversible Door Swing: Can be modified depending on the setting
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.8 in. |
| Height | 35.25 in. |
| Length | 25.4 in. |
| Weight | 110.5 lbs. |
| Package Weight | 124.6 lbs - 56.52 kg |
| Package Depth | 26.6" - 67.56 cm |
| Package Height | 38.3" - 97.28 cm |
| Package Width | 26" - 66.04 cm |
| Interior Depth | 17.6" - 44.70 cm |
| Interior Width | 20.9" - 53.09 cm |
| Interior Height | 27.8" - 70.61 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26 in. |
| Shipping Height | 38.3 in. |
| Shipping Length | 26.6 in. |
| Shipping Weight | 124.6 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 124.6 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 153.3 lbs. |
| Total of Cubes | 12.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 153.3 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online





















