24-Inch Under-Counter Glass Door Refrigerator - T24UR900LP
24-Inch Under-Counter Glass Door Refrigerator
Model: T24UR900LP
Model: T24UR900LP
Key Features
Star-K certified
Adjustable tempered glass shelves
SoftClose doors for a smooth close
Door Open Alarm
Fully adjustable tempered glass shelvesClose
Quick Chill
UV resistant tempered glass door
Sabbath ModeClose
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Star-K certified
This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays.
Our innovative SoftClose doors won't slam, providing the smoothest close every time.
Door Open Alarm
Quick Chill
Sabbath ModeClose
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closing.Close
Sabbath Mode
Fully adjustable tempered glass shelves
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closing.
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Comfort and Convenience
| SuperCool | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 205 lbs. |
| Power Cord Length | 60 |
| Gross Weight | 205.000 lbs |
| Power Cord Length | 60 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 39.25 in. |
| Shipping Length | 29 in. |