24" Wide 2-Drawer Refrigerator-Freezer With Icemaker - SPRF2D5IM
Key Features
Professional handles
Built-in capable
Factory installed icemaker
Frost-free operation
Stainless steel drawer fronts
Digital display
Digital thermostat
Open drawer alarm
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Professional handles
Thin (14mm diameter) stainless steel handles finish the look
Built-in capable
Make the best use of space by installing this unit under the counter and flush with other cabinetry
Factory installed icemaker
Keep a steady supply of ice on hand in the freezer compartment
Frost-free operation
Low maintenance design for easy operation
Stainless steel drawer fronts
Elegant style suits any setting
Digital display
Internal thermostat lets you view the set temperature in Fahrenheit or Celsius
Digital thermostat
Electronic controls ensure easy and intuitive temperature management of both the refrigerator and freezer sections
Open drawer alarm
Audible alarm will sound if either drawer is left open for 10 minutes
Divider
Refrigerator section includes a center divider for easier storage
Interior light
Automatically illuminates when the top drawer is opened
Control Lock function
Thermostat includes a locking feature to prevent unintentional changes
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Fully finished stainless steel cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24.25 in. |
| Weight | 172 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 140.88 lbs. |
| Total of Cubes | 11.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 140.88 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Width | 23.75" (60 cm) |
| Depth | 24.25" (62 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 37.88" (96 cm) |
| Capacity | 4.94 cu.ft. (140 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Energy Usage/Year | 502.0kWh/year |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 172.0 lbs. (78 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101054131 |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 12.75" (32 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 15.63" (40 cm) |
| Refrigerator - Temperature Range | 34 to 45ºF |
| Freezer - Interior Height | 12.75" (32 cm) |
| Freezer - Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 15.63" (40 cm) |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 4.8 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 140.0 |
| Freezer - Temperature Range | -5 to 5ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online

















