24" Wide 3-Drawer All-Refrigerator - SP6DBSSTB7THIN
Key Features
Slim undercounter dimensions
Built-in capable
Complete stainless steel construction
Commercially approved
Automatic defrost
100% CFC free
Magnetic gaskets
Professional handles
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Slim undercounter dimensions
Less than 24 inches wide to fit tight spaces
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinetry
Complete stainless steel construction
Built with solid durability, inside and out
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Magnetic gaskets
Ensures the drawers are tightly sealed to protect stored items
Professional handles
Thin (14mm diameter) stainless steel handles for a sleek look that matches many popular styles of cabinetry
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Adjustable thermostat
Dial thermostat for easy temperature management
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.25 in. |
| Length | 23.58 in. |
| Weight | 120 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.78 ft³ |
| Dimensional Weight | 133.96 lbs. |
| Total of Cubes | 10.78 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 133.96 lbs. |
Overview Refrigerator Features Drawer Dimensions Dimensions
| Height of Cabinet | 33.25" (84 cm) |
| Width | 23.75" (60 cm) |
| Depth | 23.58" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.5" (103 cm) |
| Capacity | 3.1 cu.ft. (88 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.2 |
| Weight | 120.0 lbs. (54 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101069562 |
| Height Adjustable | 1 |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Drawers | Yes |
| Interior Drawers Qty | 3 |
| Interior Height 1 | 6.25" (16 cm) |
| Interior Width 1 | 18.63" (47 cm) |
| Interior Depth 1 | 11.5" (29 cm) |
| Interior Height 2 | 6.25" (16 cm) |
| Interior Width 2 | 18.63" (47 cm) |
| Interior Depth 2 | 16.0" (41 cm) |
| Interior Height 3 | 6.25" (16 cm) |
| Interior Width 3 | 17.25" (44 cm) |
| Interior Depth 3 | 16.0" (41 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 18.63" (47 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online














