$3,665.00
24" Wide 2-Drawer All-Refrigerator - SP6DBS2D7
$3,665.00
Key Features
Commercially approved
Fully finished cabinet
Built-in capable
Complete stainless steel construction
Stainless steel handles
Large top drawer
Adjustable thermostat
Automatic defrost
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Fully finished cabinet
Complete stainless steel exterior allows your refrigerator to be used freestanding
Built-in capable
Make the best use of space by installing this unit under the counter and flush with other cabinetry
Complete stainless steel construction
Enhance any room with durable luxury
Stainless steel handles
Thin horizontal handles add a touch of professional style
Large top drawer
Holds two liter bottles, gallon containers, and wine bottles in 12 1/2" height
Adjustable thermostat
Dial thermostat for easy temperature management
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
Rapid chill compartment
Special rear section is perfect for chilling wine and beer from room to drinking temperature in under an hour
Customizable drawer fronts
Order our conversion kit to install your own panels over the drawers
Adjustable drawer divider
Wire divider lets you separate items into four sections for easier organization
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.25 in. |
| Length | 23.88 in. |
| Weight | 120 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.91 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.67 lbs. |
| Total of Cubes | 10.91 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.67 lbs. |
Overview Refrigerator Features Drawer Dimensions Dimensions
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.25" (84 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.75" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.88" (61 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 41.25" (105 cm) |
| Capacity | 3.0 cu.ft. (85 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.2 |
| Weight | 120.0 lbs. (54 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101069500 |
| Height Adjustable | 1 |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Height 1 | 9.5" (24 cm) |
| Interior Width 1 | 18.75" (48 cm) |
| Interior Depth 1 | 12.0" (30 cm) |
| Interior Height 2 | 12.63" (32 cm) |
| Interior Width 2 | 17.25" (44 cm) |
| Interior Depth 2 | 16.0" (41 cm) |
| Compressor Step Height | 5.75" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 18.75" (48 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.0" (10 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online












