24" Wide Beverage Center, ADA Compliant - SCR600GLHVADA
Key Features
CARB Compliant
Commercially approved
Factory installed lock
ADA Compliant
Professional handle
Automatic defrost
Double pane tempered glass door
Adjustable glass shelves
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
Factory installed lock
Keyed lock for added security, with two keys included
ADA Compliant
32" height allows use in settings following ADA guidelines for lower counter height
Professional handle
Vertically mounted thin handle (14mm) in brushed stainless steel matches many popular styles of cabinetry
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
Double pane tempered glass door
Heat resistant design provides clear view to promote impulse buys
Adjustable glass shelves
Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup
White interior finish
Interior offers more visibility with a brighter look
Hidden evaporator
SUMMIT's original "hidden" evaporator is concealed in the wall for easier cleaning and more efficient cooling
One piece interior liner
Simple cleanup with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Internal fan
Fan-forced cooling helps to maintain a more evenly cooled interior
Adjustable thermostat
Dial thermostat for easy and intuitive temperature management
Interior light on rocker switch
Turn the light on when you need it and off when you're done with a a convenient switch located behind the thermostat
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
| Total of Cubes | 10.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.38" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101064499 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.67oz. |
| High Side PSI | 124.0 |
| Low Side PSI | 30.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 26.0" (66 cm) |
| Interior Width | 20.75" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 6.0" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 20.75" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online













