Compact Beverage Center - SCR314LCSS
Compact Beverage Center
Model: SCR314LCSS






Compact Beverage Center
Model: SCR314LCSS
Key Features
Double pane tempered glass door
Commercially approved
Factory installed lock
Stainless steel wrapped cabinet
User-reversible door swing
Professional handle
Interior LED light
Adjustable shelves
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Double pane tempered glass door
Heat-safe view for full visibility, with stainless steel trim for an attractive look
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
Stainless steel wrapped cabinet
304 grade stainless steel exterior cabinet offers added durability in a professional finish
User-reversible door swing
Door can be reversed to accommodate any setup
Professional handle
Brushed stainless steel finish suits any setting
Interior LED light
Automatically illuminates when the door is open to provide an attractive and efficient view of stored contents
Adjustable shelves
Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy use
Automatic defrost
No-frost convenience for reduced user maintenance
Sealed back
Closed rear offers easier cleanup
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 18.88 in. |
| Height | 24.25 in. |
| Length | 17 in. |
| Weight | 63 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 55.99 lbs. |
| Total of Cubes | 4.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 55.99 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 25.0" (64 cm) |
| Height of Cabinet | 24.25" (62 cm) |
| Height to Hinge Cap | 24.75" (63 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 18.88" (48 cm) |
| Nominal Depth | 17.0" (43 cm) |
| Depth | 17.0" (43 cm) |
| Depth with Handle | 18.38" (47 cm) |
| Depth with door at 90° | 35.0" (89 cm) |
| Capacity | 2.1 cu.ft. (59 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 63.0 lbs. (29 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101075723 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.71oz. |
| High Side PSI | 320.0 |
| Low Side PSI | 120.0 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 34°F to 46°F/1 to 8ºC |
| Sound Level | 33.5 dB |
| Interior Height | 20.75" (53 cm) |
| Interior Width | 15.75" (40 cm) |
| Interior Depth | 12.75" (32 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 15.75" (40 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










