$3,670.00
24" Wide Built-In All-Freezer With Icemaker - SCFF53BXCSSTBIM
$3,670.00
Key Features
Frost-free operation
Undercounter freezer
Built-in capable
Stainless steel construction
Factory installed icemaker
Digital thermostat
Recessed LED light
Adjustable shelves
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Frost-free operation
No-frost convenience eliminates the need to manually defrost the unit
Undercounter freezer
Frost-free all-freezer in a 24" footprint for built-in or freestanding use
Built-in capable
Make the best use of space by installing your freezer under the counter and flush with other cabinets
Stainless steel construction
Exterior cabinet and door are fully wrapped in stainless steel for lasting durability with professional elegance
Factory installed icemaker
Produces a steady supply of ice for added entertaining convenience
Digital thermostat
Electronic controls offer easy and intuitive temperature management
Recessed LED light
Elegant and efficient interior lighting automatically illuminates when the door is opened
Adjustable shelves
Rearrange your freezer space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Professional towel bar handle
Curved handle in brushed stainless steel
Fully finished cabinet
Allows the freezer to be used as a freestanding model
High temperature alarm
High temperature alarm sounds if the unit's temperature goes out of the recommended range
Open door alarm
Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Temperature Memory Function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of a power loss
Matching refrigerator available
Pair with the FF64BXCSSTB for a matching side-by-side or stackable set
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Lead-free certified
Complies with California Health and Safety Code 116876 lead leaching requirements per NSF NSF/ANSI/CAN 61-2022 standard, as well as with lead content requirements for ‘lead free’ plumbing as defined by California, Vermont, Maryland, and Louisiana state laws and the U.S. Safe Drinking Water Act Section 1417(d) per NSF/ANSI/CAN 372-2022 standard
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 108 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.35" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 4.72 cu.ft. (134 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 390.0kWh/year |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 108.0 lbs. (49 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101046464 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 25.75" (65 cm) |
| Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Interior Depth | 17.25" (44 cm) |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.8 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 106.0 |
| Sabbath Mode | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
















