$2,995.00
24" Wide Built-In All-Freezer With Icemaker (Panel Not Included) - SCFF53BIFIM
$2,995.00
Key Features
Undercounter freezer
Recessed LED light
Built-in capable
Frost-free operation
Panel-ready door
Digital thermostat
Adjustable shelves
Temperature Memory Function
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Undercounter freezer
Frost-free all-freezer in a 24" footprint for built-in or freestanding use
Recessed LED light
Elegant and efficient interior lighting automatically illuminates when the door is opened
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Frost-free operation
No-frost convenience eliminates the need to manually defrost the unit
Panel-ready door
Integrated stainless steel door frame accepts full overlay panels, allowing you to customize the refrigerator door or blend it into your cabinetry design; panel size: 23 1/2" W x 30" H and at least 3/4" thick, maximum weight: 10 lbs.; customers provide their own handles
Digital thermostat
Electronic controls offer easy and intuitive temperature management
Adjustable shelves
Rearrange your freezer space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Temperature Memory Function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of a power loss
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
High temperature alarm
High temperature alarm sounds if the unit's temperature goes out of the recommended range
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Matching refrigerator available
Pair with the FF64BIF for a matching side-by-side or stackable set
Fully finished cabinet
Allows the freezer to be used as a freestanding model
Lead-free certified
Complies with California Health and Safety Code 116876 lead leaching requirements per NSF NSF/ANSI/CAN 61-2022 standard, as well as with lead content requirements for ‘lead free’ plumbing as defined by California, Vermont, Maryland, and Louisiana state laws and the U.S. Safe Drinking Water Act Section 1417(d) per NSF/ANSI/CAN 372-2022 standard
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 4.72 cu.ft. (134 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 390.0kWh/year |
| Amps | 0.9 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101046440 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 25.75" (65 cm) |
| Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Interior Depth | 17.25" (44 cm) |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.24 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 106.0 |
| Sabbath Mode | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online




















