24" Wide Built-In All-Freezer (Panel Not Included) - SCFF53BIF
24" Wide Built-In All-Freezer (Panel Not Included)
Model: SCFF53BIF








24" Wide Built-In All-Freezer (Panel Not Included)
Model: SCFF53BIF
Key Features
Digital thermostat
Undercounter Freezer
Frost-free operation
Built-in capable
Panel-ready door
Recessed LED light
Adjustable shelves
Open door alarm
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Digital thermostat
Electronic controls offer easy and intuitive temperature management
Undercounter Freezer
24" wide frost-free freezer for built-in or freestanding installation
Frost-free operation
No-frost convenience eliminates the need to manually defrost the unit
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Panel-ready door
Integrated stainless steel door frame accepts full overlay panels, allowing you to customize the refrigerator door or blend it into your cabinetry design; panel size: 23 1/2" W x 30" H and at least 3/4" thick, maximum weight: 10 lbs.; customers provide their own handles
Recessed LED light
Elegant and efficient interior lighting automatically illuminates when the door is opened
Adjustable shelves
Rearrange your freezer space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Open door alarm
Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute
High temperature alarm
High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Temperature Memory Function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Matching refrigerator available
Pair with the FF64BIF for a matching side-by-side or stackable set
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Fully finished cabinet
Allows the freezer to be used as a freestanding model
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 4.72 cu.ft. (134 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 390.0kWh/year |
| Amps | 0.9 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 95.0 lbs. (43 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101046433 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 25.75" (65 cm) |
| Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Interior Depth | 17.25" (44 cm) |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.24 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Sabbath Mode | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










