Compact Refrigerator-Freezer - S19LWHPLUS2
Compact Refrigerator-Freezer
Model: S19LWHPLUS2


















Compact Refrigerator-Freezer
Model: S19LWHPLUS2
Key Features
Compact dimensions
NIST calibrated temperature display
Buffered temperature probe
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Factory installed lock
Manual defrost
Door storage
Adjustable thermostat
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Compact dimensions
Sized for easy use on top of counters
NIST calibrated temperature display
Thermometer provides continuous display of the current and high/low temperature to the nearest tenth of a degree, with a readout switchable from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Buffered temperature probe
Thermometer probe is encased in a glycol-filled bottle to better simulate the temperature of stored contents instead of refrigerator air temperature
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
Factory installed lock
Keyed lock ensures a secure interior
Manual defrost
Static cooling system for improved temperature stability
Door storage
Store items right on the door for easy access
Adjustable thermostat
Dial thermostat conveniently located on the door to the freezer compartment for easy temperature management
Removable shelf
Wire shelf included for storage convenience
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Refrigerator-Freezer
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 16.13" (41 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 14.88" (38 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 14.25" (36 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 1 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 1 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 1 |
| Freezer - Interior Height | 4.38" (11 cm) |
| Freezer - Interior Width | 8.75" (22 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.42 oz. |
| High Side PSI | 120.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Compressor Step Height | 7.38" (19 cm) |
| Compressor Step Width | 14.88" (38 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
Dimensions & Weight
| Width | 17.75 in. |
| Height | 19.75 in. |
| Length | 17.63 in. |
| Weight | 31 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 44.46 lbs. |
| Total of Cubes | 3.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 44.46 lbs. |
Other
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
| Capacity | 1.7 cu.ft. (48 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101057873 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










