BeautiFridge Cosmetics Cooler - LX114LG
BeautiFridge Cosmetics Cooler
Model: LX114LG
















BeautiFridge Cosmetics Cooler
Model: LX114LG
Key Features
Specially designed for cosmetic storage
Double pane tempered glass door
Ideal storage temperature
Digital thermostat
Factory installed lock
Automatic defrost
Bottle shelf
Compact dimensions
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Specially designed for cosmetic storage
Warmer temperature setting via digital controls allow the perfect storage conditions for high value creams, cosmetics, and perfumes
Double pane tempered glass door
Heat resistant design provides clear view of stored products
Ideal storage temperature
Operates between 42º and 65ºF to keep cosmetics properly cooled
Digital thermostat
Adjustable thermostat located inside to prevent unsupervised temperature changes
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior, with 2 keys included
Automatic defrost
No-frost convenience for reduced user maintenance
Bottle shelf
Lower shelf features a variety of cutout sizes for upright storage of serums, creams, and similar cosmetics
Compact dimensions
Less than 14" wide and 18" deep to allow for placement on vanities, countertops, and similar spaces
Adjustable shelves in a glossy mint green finish
Two powder-coated metal shelves can be placed in a variety of positions for optimum storage, with a versatile design that allows you to display the high shelf lip or reverse to show more of your stored items
Reversible door
User-reversible door swing offers more flexibility in where you place the BeautiFridge
LED lighting
Interior LED lighting offers an attractive and energy efficient view
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Black interior finish
Modern look for stylish presentation
Compressor-based cooling system
Commercial design with a quality compressor to ensure powerful cooling and fast temperature recovery
Commercial grade design
Meets UL-471 commercial standards
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils in the rear offers easy cleanability
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 13.75 in. |
| Height | 18.88 in. |
| Length | 17.25 in. |
| Weight | 47 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 32.22 lbs. |
| Total of Cubes | 2.59 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 32.22 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 19.0" (48 cm) |
| Height of Cabinet | 18.88" (48 cm) |
| Height to Hinge Cap | 19.25" (49 cm) |
| Nominal Width | 14.0" (36 cm) |
| Width | 13.75" (35 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 17.25" (44 cm) |
| Depth with door at 90° | 30.0" (76 cm) |
| Capacity | 0.85 cu.ft. (24 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 47.0 lbs. (21 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101067803 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Metal |
| Shelf Qty | 1 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.6oz. |
| High Side PSI | 220.0 |
| Low Side PSI | 43.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 42°F to 65°F |
| Sound Level | 34.5 dB |
| Interior Height | 15.0" (38 cm) |
| Interior Width | 10.63" (27 cm) |
| Interior Depth | 11.0" (28 cm) |
| Compressor Step Height | 8.0" (20 cm) |
| Compressor Step Width | 10.63" (27 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.0" (10 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









