$3,695.00
30" Wide Built-In Refrigerator-Freezer - FFRF3075WCSS
$3,695.00
Key Features
Built-in capable
All-in-one design
Stainless steel doors
Frost-free operation
Pro style handles
Digital thermostat
LED lighting
Sabbath mode
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Built-in capable
Front-breathing system allows the unit to be used built-in
All-in-one design
Separate refrigerator and freezer sections with single compressor operation
Stainless steel doors
French swing doors feature wrapped stainless steel for an attractive look with lasting durability
Frost-free operation
No-frost operation ensures reduced maintenance in both the refrigerator and freezer compartments
Pro style handles
Stainless steel handles offer an attractive finish for the appliance
Digital thermostat
Refrigerator section includes a digital control panel to manage each compartment's temperature for added convenience, with a readout in Celsius or Fahrenheit
LED lighting
Interior LED lighting in both sections offers an attractive and energy efficient presentation
Sabbath mode
Setting allows you to disable the digital displays, lights, and alarms for religious observance
Adjustable shelves
Refrigerator section includes spill-proof glass shelves for easier cleaning, while the freezer includes three adjustable wire shelves to ensure proper cold air circulation
Door shelves
Two removable door racks provide additional storage as needed
Open door alarm
Alarm will sound if either door is left open for over 60 seconds
High temperature alarm
Audible alarm sounds if the interior temperature rises above the recommended range
Slotted floors
Floor is specially designed with slots to allow you to store bottles safely on their sides
Internal fan (refrigerator compartment)
Fan-forced cooling ensures the compartment is evenly cooled from top to bottom
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils in the rear offers easy cleanability
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Temperature memory function
In the event of power loss, the unit will retain its last temperature settings upon power recovery
Stainless steel cabinet
Stainless steel wrapped cabinet offers lasting durability
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23.75 in. |
| Weight | 125 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.79 ft³ |
| Dimensional Weight | 171.38 lbs. |
| Total of Cubes | 13.79 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 171.38 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 29.5" (75 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.75" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.5" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 37.38" (95 cm) |
| Capacity | 5.4 cu.ft. (153 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 440.0kWh/year |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 125.0 lbs. (57 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101054209 |
| Door Swing | French |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 26.63" (68 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 12.0" (30 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.63" (45 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 3.0 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 2 |
| Refrigerator - Temperature Range | 36°F to 43°F |
| Freezer - Interior Height | 25.38" (64 cm) |
| Freezer - Interior Width | 10.38" (26 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Freezer - Capacity | 2.4 cu.ft |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 3 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.45 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs | 2 |
| Freezer - Temperature Range | -4º to 4ºF |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online















