$409.00
4.5 Cu. Ft. Compact Refrigerator - FFPE4533UM
$409.00
Depth : Counter Depth
Key Features
Gallon Door Bin
Adjustable Glass Shelves
Full-Width Freezer Zone
Interior Light
Reversible Door
Description
Documents
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Gallon Door Bin
In-door gallon storage bin provides convenient space for gallon containers and tall bottles.
Adjustable Glass Shelves
Easily adjust shelves up and down to create more space for taller items.
Full-Width Freezer Zone
True full-width freezer cools to -8 F.
Interior Light
Our bright lighting makes it easy to see what’s inside.
Reversible Door
Door can be installed to open left or right based on your needs.
Certifications
ENERGY STAR Certified
CSA Listed
Specifications
Other
| Annual Energy | 265 kWh |
| Condenser Type | Air-cooled |
| Leveling Legs | Yes |
| Prop 65 Label | No |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Freezer Capacity | 0.6 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 3.9 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 4.5 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 21.75 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 23 in. |
| Weight | 60.8 lbs. |
| Height Without Hinge | 33 1/2" |
| Depth of Cabinet | 23" |
| Depth With Door 90° Open | 42 3/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.75 in. |
| Shipping Height | 38.5 in. |
| Shipping Length | 28 in. |
| Shipping Weight | 100.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 100.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 120.56 lbs. |
| Total of Cubes | 9.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 120.56 lbs. |
Product Details
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 33 1/2" |
| Width | 21 3/4" |
| Depth | 23" |
| Height Without Hinge | 33 1/2" |
| Depth With Door 90° Open | 42 3/4" |
| Total Capacity | 4.5 Cu. Ft. |
| Digital Display | No |
| CSA Listed | Yes |
| Depth of Cabinet | 23" |
| Freezer Capacity | 0.6 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 3.9 Cu. Ft. |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Door Stops | Yes |
| Lock | No |
| Manual Defrost | Yes |
| Annual Energy | 265 kWh |
| Condenser Type | Air-cooled |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 60.8 lbs |
| Prop 65 Label | No |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Interior Lighting | Incandescent |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 1 |
| Number of Adjustable Shelves | 1 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
















