$4,095.00
24" Wide Mini Reach-In All-Refrigerator with Dolly - FFAR12WRI
$4,095.00
Depth : Standard Depth
Key Features
Commercially approved
Reach-in design
Heavy-duty tray holders
Convertible use
Factory-installed dolly
Half-sheet aluminum pans
Six adjustable chrome shelves
Stainless steel interior
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7
Reach-in design
Unique design makes it easy for busy wait staff to access stored contents
Heavy-duty tray holders
Includes six adjustable U-shaped tray holders for strong support of interior trays and sheet pans
Convertible use
Ships on a dolly for easy mobility, but can be removed and serve as a freestanding refrigerator as needed
Factory-installed dolly
Unit ships on a dolly with four 3" high casters (rear two are locking) to allow easier mobility between the kitchen and dining area
Half-sheet aluminum pans
Six adjustable half-sheet pans make loading and unloading contents easy
Six adjustable chrome shelves
Extra shelves for alternate storage as needed
Stainless steel interior
Full construction on interior walls and floor ensures improved sanitation
Digital thermostat
Electronic controls for more precise temperature management, with temperature readout and controls externally located for added convenience
Factory installed lock
Keyed lock offers convenient security
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Internal fan
Fan-forced cooling ensures even temperature distribution from top to bottom
Open door alarm
Audible alarm will sound if the door is left ajar for over a minute
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Sealed back
Space-saving design offers easy cleanability
LED lighting
Recessed LED lighting offers an energy efficient view of the interior
Front-breathing system
Unit can be installed built-in for added space savings
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 61.75 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 170 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 238.82 lbs. |
| Total of Cubes | 19.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 238.82 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 62.0" (157 cm) |
| Height of Cabinet | 61.75" (157 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.75" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 10.1 cu.ft. (286 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Other Energy Info | 120 Volts / 60 Hz. |
| Amps | 1.7 |
| Weight | 170.0 lbs. (77 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101075402 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Aluminum Sheet Pans & Chrome Shelves |
| Shelf Qty | 6 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.66oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Wheel Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 2º to 6ºC |
| Interior Height | 50.25" (128 cm) |
| Interior Width | 19.63" (50 cm) |
| Interior Depth | 16.75" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 4.5" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 19.63" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online






















