$1,545.00
24" Wide Built-In All-Refrigerator with Antimicrobial Pure Copper Handle, ADA Compliant - FF7LWBITBCADA
24" Wide Built-In All-Refrigerator with Antimicrobial Pure Copper Handle, ADA Compliant
Model: FF7LWBITBCADA













24" Wide Built-In All-Refrigerator with Antimicrobial Pure Copper Handle, ADA Compliant
Model: FF7LWBITBCADA
$1,545.00
Key Features
Copper handle
Commercially approved
Automatic defrost
Built-in capable
Fully finished white cabinet
Slim undercounter dimensions
Hidden evaporator
One piece interior liner
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Copper handle
Naturally antimicrobial, the towel bar handle made from pure copper helps to protect against microbes for added safety and cleanliness
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Slim undercounter dimensions
Less than 24 inches wide with a full 5.5 c.f. capacity
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Right hand door swing
For this unit with the door opening from the other side, add option "LHD"
Adjustable shelves
Rearrange the refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Deep shelf space
Interior accommodates large trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
Interior light on rocker switch
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch
ADA compliant
32 inch height fits under standard ADA counters
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
| Total of Cubes | 10.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 26.0" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.13" (115 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101073446 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










