$1,150.00
24" Wide All-Refrigerator - FF7LBLK
$1,150.00
Key Features
Commercially approved
Automatic defrost operation
Front-mounted lock
Adjustable thermostat
Deep shelf space
One piece seamless interior liner
Interior light on rocker switch
Reversible door
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Automatic defrost operation
Reduced user maintenance with automatic defrost
Front-mounted lock
Keyed lock for a secure interior
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Deep shelf space
Interior accommodates large trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
One piece seamless interior liner
Enjoy easy clean-up with a one piece liner that won't hold a mess in hidden crevices
Interior light on rocker switch
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch located just behind the thermostat
Reversible door
User-reversible door swing allows for more flexibility in placing the unit
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.13" (115 cm) |
| Capacity | 5.3 cu.ft. (150 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Black |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 276.0kWh/year |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101067469 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online




















