24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant - FF7BKSSHHADA
24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant
Model: FF7BKSSHHADA










24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant
Model: FF7BKSSHHADA
Key Features
Commercially approved
Slim counter height dimensions
Fully finished black cabinet
Stainless steel door
Professional horizontal handle
Automatic defrost
Adjustable glass shelves
Deep shelf space
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Slim counter height dimensions
Less than 24 inches wide with a full 5.5 c.f. capacity
Fully finished black cabinet
Allows the refrigerator to be used freestanding
Stainless steel door
Durable design with lasting elegance
Professional horizontal handle
Thin 14mm diameter on stainless steel handle set horizontally across the door
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
Adjustable glass shelves
Rearrange the refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Deep shelf space
Interior accommodates large trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
One piece interior liner
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Interior light on rocker switch
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
| Total of Cubes | 10.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.25" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 0.9 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101072609 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










