$1,935.00
24" Wide All-Refrigerator - FF7BKCSS
$1,935.00
Key Features
Slim undercounter dimensions
Commercially approved
Built-in capable
Fully finished cabinet
Complete stainless steel construction
Professional towel bar handle
Automatic defrost
Adjustable glass shelves
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Slim undercounter dimensions
Less than 24 inches wide to fit tight spaces
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets
Fully finished cabinet
Allows the refrigerator to be used freestanding
Complete stainless steel construction
Durable design with lasting elegance
Professional towel bar handle
Curved handle in brushed stainless steel offers a sturdy grip with professional elegance
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Deep shelf space
Interior accommodates large trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 32.63 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 131.02 lbs. |
| Total of Cubes | 10.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 131.02 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
| Height of Cabinet | 32.63" (83 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.25" (84 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.75" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.25" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.5" (116 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101072883 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Height Adjustable | 1 |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online




















