$1,000.00
24" Wide All-Refrigerator - FF7BK
$1,000.00
Key Features
Commercially approved
Automatic defrost
One piece seamless interior liner
Hidden evaporator
Adjustable glass shelves
Adjustable thermostat
Interior light on rocker switch
Reversible door
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
One piece seamless interior liner
Enjoy easy clean-up with a one piece liner that won't hold a mess in hidden crevices
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Interior light on rocker switch
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch located just behind the thermostat
Reversible door
Keep your options flexible with a reversible door that's easy to switch when your arrangement changes
Deep shelf space
Interior accommodates large trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
Slim counter height dimensions
Ideal 24" footprint offers full 5.5 cu.ft. storage capacity in a slim fit
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32.63 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 130.36 lbs. |
| Total of Cubes | 10.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 130.36 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
| Height of Cabinet | 32.63" (83 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.25" (84 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.13" (115 cm) |
| Capacity | 5.3 cu.ft. (150 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Black |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 276.0kWh/year |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101067421 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online




















