$1,930.00
24" Wide Built-In All-Refrigerator - FF6WBI7SSHH
$1,930.00
Key Features
Commercially approved
Fully finished white cabinet
Slim undercounter dimensions
Height Adjustable
Stainless steel wrapped door
Professional horizontal handle
Built-in capable
Automatic defrost
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Slim undercounter dimensions
Less than 24 inches wide, with a generous 5.5 c.f. of storage capacity
Height Adjustable
Adjustable legs allow the unit to be sized from 33 1/2" to 34 3/4" high
Stainless steel wrapped door
Durable design with lasting elegance
Professional horizontal handle
Brushed stainless steel handle with a thin 14mm diameter is mounted horizontally across the door for a sleek look
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinetry
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Crisper drawer
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in lower slide drawer
Adjustable shelves
Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup
Door shelves
Store large bottles right on the door for easy access
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
One piece interior liner
Simple cleanup with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Interior light
Automatically illuminates when the door is opened
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 134.57 lbs. |
| Total of Cubes | 10.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 134.57 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.63" (60 cm) |
| Depth with Handle | 26.13" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.0" (117 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101071220 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















