$1,240.00
24" Wide All-Refrigerator with Antimicrobial Pure Copper Handle - FF6LWTBC
$1,240.00
Key Features
Copper handle
Automatic defrost
Front-mounted lock
Slim counter height dimensions
Fully finished white cabinet
One piece interior liner
Crisper
Door storage
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Copper handle
Naturally antimicrobial, the towel bar handle made from pure copper helps to protect against microbes for added safety and cleanliness
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Front-mounted lock
Keyed lock offers added security
Slim counter height dimensions
Our unique 24" wide models offer full capacity in a slim fit
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawer
Door storage
Store large bottles right on the door for easy access
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Adjustable shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Right hand door swing
For this unit with the door opening from the other side, add option "LHD"
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 26.0" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.13" (117 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 0.8 |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101073477 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 34ºF to 46ºF |
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















