24" Wide All-Refrigerator - FF6LWPRO
24" Wide All-Refrigerator
Model: FF6LWPRO








24" Wide All-Refrigerator
Model: FF6LWPRO
Key Features
Automatic defrost
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Internal fan
Factory installed lock
Access port
Digital thermostat
Interior light
Door storage
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Automatic defrost
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Internal fan
Factory installed lock
Access port
Digital thermostat
Interior light
Door storage
Adjustable shelves
Foamed-in-place cabinet
Magnetic door gasket
Matching freezer available
Approved for use in the USA and Canada
Fully finished white cabinet
Reversible door
100% CFC Free
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.13" (117 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Shipping Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Estimated Time to Ship | 3 to 5 days |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 2 to 8ºC / 36 to 46ºF |
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.63 in. |
| Shipping Height | 38.5 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 105 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 105 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










