24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant - FF6LWBI7NZADA
24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant
Model: FF6LWBI7NZADA








24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant
Model: FF6LWBI7NZADA
Depth : Counter Depth
Key Features
Commercially approved
Built-in capable
24" footprint
NIST calibrated temperature display
High/low temperature alarm
Versatile display
Factory installed lock
Automatic defrost
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards for food and beverage storage
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets
24" footprint
Conveniently sized to offer sufficient capacity in a slim fit
NIST calibrated temperature display
Thermometer provides continuous display of the current and high/low temperature to the nearest tenth of a degree, with a readout switchable from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
High/low temperature alarm
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
Versatile display
Temperature display can be switched from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Factory installed lock
Top-mounted keyed lock for convenient security, with two keys included
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Adjustable epoxy-coated wire shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Door storage
Three door racks, including a covered rack and bottom shelf that allows you to store tall bottles in easier reach
Crisper
Slide-out drawer included for easier storage organization
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator for improved cooling
One piece interior liner
Easier cleaning with a seamless interior that won't hold messes in hidden crevices
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Foamed-in-place cabinet
Designed to ensure a sufficiently insulated interior
Magnetic door gasket
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
| Total of Cubes | 10.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.13" (117 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101071527 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 35 to 39ºF |
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









