$1,620.00
24" Wide All-Refrigerator - FF6LW7SSHV
$1,620.00
Key Features
Commercially approved
Slim counter height dimensions
Fully finished white cabinet
Factory installed lock
Stainless steel wrapped door
Professional stainless steel handle
Automatic defrost
Adjustable shelves
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards
Slim counter height dimensions
Less than 24 inches wide, with a generous 5.5 c.f. of storage capacity
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Factory installed lock
Keyed lock offers added security
Stainless steel wrapped door
Durable design with lasting elegance
Professional stainless steel handle
Thin 14mm diameter on stainless steel handle, mounted vertically for a sleek look
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Adjustable shelves
Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup
Crisper drawer
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in lower slide drawer
Door shelves
Store large bottles right on the door for easy access
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
One piece interior liner
Simple cleanup with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Interior light
Automatically illuminates when the door is opened
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.0" (117 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101071091 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















