$1,625.00
24" Wide Built-In All-Refrigerator - FF6BK7SSTB
$1,625.00
Key Features
Commercially approved
Slim counter height dimensions
Stainless steel door
Professional towel bar handle
Fully finished black cabinet
Automatic defrost
Hidden evaporator
One piece interior liner
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Commercially approved
ETL-S Approved to ANSI-NSF Standard 7
Slim counter height dimensions
Ideal 24" footprint offers full 5.1 cu.ft. storage capacity in a slim fit
Stainless steel door
Durable design with lasting elegance
Professional towel bar handle
Curved handle in brushed stainless steel offers a sturdy grip with professional elegance
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Fruit and vegetable crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Door storage
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | 32.63 in. |
| Length | - |
| Weight | - |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
| Height of Cabinet | 32.63" (83 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.25" (84 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 26.38" (67 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.13" (117 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101071022 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















