$2,375.00
24" Wide Built-In All-Refrigerator - FF64BXKSHH
$2,375.00
Key Features
ENERGY STAR certified commercial performance
CEE Tier II qualified
Professional handle
Built-in capable
Frost-free operation
Black stainless steel wrapped door
Fingerprint resistant
Digital thermostat
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ENERGY STAR certified commercial performance
Meets ENERGY STAR standards as a commercial refrigerator and meets DOE standards for residential use
CEE Tier II qualified
Efficient design meets CEE Tier II specifications, using 25% less energy than DOE standards require for this product category
Professional handle
Brushed stainless steel handle with a thin 14mm diameter is mounted horizontally across the door for a sleek look
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Frost-free operation
No-frost operation for minimum user maintenance
Black stainless steel wrapped door
304 grade stainless steel in a high gloss neutral finish from our basalt collection; note: due to the reflective quality of our door finish, this color may appear different under different lighting and surrounding conditions
Fingerprint resistant
Door wipes clean with a dry cloth, while the dark basalt finish hides most smudges
Digital thermostat
Electronic controls located inside the unit for precise temperature management
Recessed LED light
Elegant lighting with a convenient on/off switch on the control panel
Adjustable glass shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Bottle slots
Floor is specially slotted to store wine and other bottles safely in place
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Flat door liner
Easy to clean, with more depth for storage
Open door alarm
Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute
High temperature alarm
High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Temperature Memory Function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Sealed back
Space-saving design that offers easier cleanability
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Matching freezer available
Pair with the frost-free SCFF53BXSSHH for a matching side-by-side or stackable set
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 4.6 cu.ft. (130 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Black Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 250.0kWh/year |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101060101 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.99oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 43ºF |
| Interior Height | 24.0" (61 cm) |
| Interior Width | 19.25" (49 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online















