$1,305.00
24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant - FF61WADA
$1,305.00
Key Features
ADA compliant
Automatic defrost
Slim counter height dimensions
Hidden evaporator
One piece interior liner
Adjustable glass shelves
Fruit and vegetable crisper
Door storage
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ADA compliant
32" height for use in settings complying with ADA guidelines for lower counter height
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost operation
Slim counter height dimensions
Less than 24" wide with a full 5.8 cu.ft. capacity
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Fruit and vegetable crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
Door storage
Keep tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Wine shelf
Removable scalloped wine shelf is included to store champagne and wine bottles
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Pro style handle
Stainless steel handle adds an attractive touch
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
24" Wide European All-Refrigerator
Freezerless refrigerator designed and manufactured in Europe for residential use
Peak24 Series
European-made collection for recessed installation featuring large capacity interiors, ENERGY STAR certified performances, and versatile style
ENERGY STAR certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 125.12 lbs. |
| Total of Cubes | 10.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 125.12 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.38" (115 cm) |
| Capacity | 5.8 cu.ft. (164 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 280.0kWh/year |
| Amps | 0.9 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101069753 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Wine Bottle Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















