24" Wide All-Refrigerator - FF61W
24" Wide All-Refrigerator
Model: FF61W








24" Wide All-Refrigerator
Model: FF61W
Depth : Counter Depth
Key Features
Slim counter height dimensions
Fully finished white cabinet
Automatic defrost
One piece interior liner
Adjustable glass shelves
Wine shelf
Hidden evaporator
Door storage
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Slim counter height dimensions
Ideal 24" footprint offers full 5.5 cu.ft. storage capacity in a slim fit
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Automatic defrost
Reduced user maintenance with an auto defrost system
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Wine shelf
Removable scalloped wine shelf is included to store champagne and wine bottles
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Door storage
Keep tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Fruit and vegetable crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Pro style handle
Stainless steel handle adds an attractive touch
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32.25 in. |
| Length | 23 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 126.1 lbs. |
| Total of Cubes | 10.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 126.1 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
| Height of Cabinet | 32.25" (82 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.63" (83 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.38" (115 cm) |
| Capacity | 5.8 cu.ft. (164 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 280.0kWh/year |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101067476 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Wine Bottle Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Sound Level | 32.6 dBa |
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










