20" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant - FF511LBIVACADA
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
20" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant
Model: FF511LBIVACADA








This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
20" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant
Model: FF511LBIVACADA
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.5" (83 cm) |
| Width | 19.25" (49 cm) |
| Depth | 22.25" (57 cm) |
| Depth with door at 90° | 39.5" (100 cm) |
| Capacity | 2.5 cu.ft. (71 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 75.0 lbs. (34 kg) |
| Shipping Weight | 78.0 lbs. (35 kg) |
| Estimated Time to Ship | 5 to 7 days |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 1.75oz. |
| High Side PSI | 205.0 |
| Low Side PSI | 103.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Drawers | Yes |
| Interior Drawers Qty | 3 |
| Temperature Range | 2º to 8ºC |
Dimensions & Weight
| Width | 19.25 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 22.25 in. |
| Weight | 75 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24.25 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 27.25 in. |
| Shipping Weight | 78 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 78 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 98.6 lbs. |
| Total of Cubes | 7.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 98.6 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com










