20" Wide All-Refrigerator - FF511L7
Key Features
Commercially listed
Slim 20" width
Factory installed lock
Fully finished white cabinet
Reversible door
Automatic defrost
Adjustable shelves
Crisper drawer
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Commercially listed
ETL-S listed to NSF standards for commercial use
Slim 20" width
Full 4.1 cu.ft. capacity inside conveniently slim footprint
Factory installed lock
Top-mounted for convenient security
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Reversible door
Keep your options flexible with a reversible door that is easy to switch when your arrangement changes
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Adjustable shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Crisper drawer
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a bottom crisper
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
Flat door liner
Easy to clean, with more depth for storage
Interior light
Turn the light on and off with a convenient rocker switch
Adjustable thermostat
Manage the temperature with ease and accuracy
Matching freezer available
Combine with any FS407L for a complete counter height set
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 19.25 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 21.38 in. |
| Weight | 57 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 99.19 lbs. |
| Total of Cubes | 7.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 99.19 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Height to Hinge Cap | 34.0" (86 cm) |
| Width | 19.25" (49 cm) |
| Depth | 21.38" (54 cm) |
| Depth with Handle | 23.0" (58 cm) |
| Depth with door at 90° | 39.5" (100 cm) |
| Capacity | 4.1 cu.ft. (116 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 57.0 lbs. (26 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101038414 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 1.75oz. |
| High Side PSI | 205.0 |
| Low Side PSI | 103.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 28.5" (72 cm) |
| Interior Width | 15.75" (40 cm) |
| Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 8.0" (20 cm) |
| Compressor Step Width | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.75" (17 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online

















