19" Wide Refrigerator-Freezer - FF412ESCSS
Key Features
Automatic defrost
Fully finished white cabinet
Stainless steel wrapped exterior
Professional towel bar handle
Adjustable thermostat
Crisper drawer
Door shelves
Adjustable shelves
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Automatic defrost
No-frost system simplifies maintenance
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Stainless steel wrapped exterior
Durable elegance built to last
Professional towel bar handle
A curved handle in brushed stainless steel provides generous room for a comfortable grip
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Crisper drawer
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in lower slide drawer
Door shelves
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Adjustable shelves
Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup
Slim counter height dimensions
Less than 19" wide for an easy fit
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 33 in. |
| Length | 20.25 in. |
| Weight | 85 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.15 ft³ |
| Dimensional Weight | 88.94 lbs. |
| Total of Cubes | 7.15 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 88.94 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 33.0" (84 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.38" (85 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Depth | 20.25" (51 cm) |
| Depth with door at 90° | 37.25" (95 cm) |
| Capacity | 3.6 cu.ft. (102 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 275.1kWh/year |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 85.0 lbs. (39 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101048291 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Refrigerator - Interior Height | 16.5" (42 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 16.0" (41 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 14.5" (37 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 4.5" (11 cm) |
| Freezer - Interior Width | 12.75" (32 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.0" (28 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.5 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 140.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 6.25" (16 cm) |
| Compressor Step Width | 16.0" (41 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















